Prostitutie in de 13e-eeuwse Apenstert? Uit historische bronnen weten we dat prostitutie voorkwam in de middeleeuwen, maar vanuit archeologische hoek is daar vrijwel nooit aandacht aan besteed. Prostitutie was in de middeleeuwen niet verboden door de kerk. De bekendste kerkvader, Augustinus (f 430), beschouwde prostitutie als een noodzakelijk kwaad. De eliminatie van de prostitutie zou volgens de kerkvader enkel leiden tot de verstoring van de sociale orde Prostitutie als 'uitlaatklep' werd oogluikend toegelaten om zo ander onheil zoals bijvoorbeeld verkrachting en overspel te voorkomen 2. Ook kerkvader Thomas van Aquino (1225-1274) grossierde in uitspraken als "prostitutie is als een mestvaalt bij een paleis: zonder die mestvaalt zou het paleis zelf gaan stinken" of "neem de hoeren weg uit de wereld, en je zult diezelfde wereld verzadigen met sodomie". Hoe moeten we ons prostitutie voorstellen in de late middeleeuwen? Net als tegenwoordig was het er in overvloed maar was het wel iets zondigs dat het daglicht eigenlijk niet kon verdragen. Prostitutie vond plaats in herbergen, badhuizen, bij vrouwen thuis, op kerkhoven of in steegjes, maar er bestonden ook bordelen oneerlijcke herbergen). In 1478 hadden schout en schepenen het alleenrecht op de exploitatie van hoerhuizen in Amsterdam 3. Over het algemeen werd prostitutie gedoogd, al konden als straf bijvoorbeeld wel de oren worden afgesneden, de vrouw te kijk worden gesteld of verbannen worden als de daad op een ongeoorloofde plaats werd uitgevoerd 4. Een keur uit Dordrecht uit de 14e eeuw bedreigde zowel prostituee als prostitutieklant met de doodstraf 5, maar dit was duidelijk een tijdelijke puriteinse gril. De waan van de dag speelde waarschijnlijk een vrij grote rol. Over de middeleeuwse praktijk op dit gebied in de 13e eeuw zijn geen Zutphense bronnen voor handen. De enige aanwijzing is de boete van 20 pond en het "in der hilligen kercken beronge doen, so dat gehoirt" wanneer men aan apenbare averspyir deed6. Dat met dit "openbare overspel" prostitutie wordt bedoeld is aannemelijk. De vraag is dus of er archeologische bronnen zijn uit Zutphen die aan dit thema gelinkt kunnen worden. Drie Meestal werden tinnen (13e eeuw) en loden penningen (vanaf de 14e eeuw 9) in de middeleeuwen gebruikt in een parallelle economie (armenpenningen voor brood, turf etc.). van de Romeinse tijd is het bekend dat er zogenaamde bordeelpenningen met obscene voorstellingen spintriaenumi obscoeni bestonden, die in een bordeel konden worden uitgegeven 10. De munten tonen aan één zijde het gewenste standje en aan de andere zijde het bedrag waarvoor de betreffende munt (c.q. handeling) kon worden gekocht. Een voordeel zou kunnen zijn dat er geen taalproblemen ontstonden in de multiculturele Romeinse samenleving. Opvallend is dat ook vliegende falussen voorkomen, die vrijwel gelijk zijn aan de afbeeldingen la en lb: Lood-tinnen bordeelpenning uit de Apenstert in Zutphen (13e eeuw). letter A. De andere zijde toont een afbeelding die in eerste instantie aan een visje doet denken. Deze afbeelding komt echter vaker voor op penningen en is te duiden al een vulva. Voorbeelden van dit type en van een type met vliegende fallussen kennen we uit Londen, Salisbury en Parijs 7maar in veel mindere mate ook uit Nederland 8. De vondst uit Salisbury bestaat uit 14 penningen, waarvan 8 met fallussen en 6 vulva's. 2: Romeinse bordeelpenning. 3: Bordeelpenning uit de tijd van Napoleon III (1852-1870). Let op de overeenkomst met de Romeinse penning. vondsten die onlangs werden gedaan in de middeleeuwse straat de Apenstert (nabij het Broederenkerkplein) deden deze vraag rijzen. Deze objecten dateren alle uit het midden van de 13e eeuw. Het eerste object is de lood-tinnen penning met een diameter van 13mm. Aan de ene zijde bevindt zich een gotische 4: Diverse Romeinse bordeelpenningen uit Pompeji. Hierop staan de gewenste standjes afgebeeld en de prijs die vooraf betaald moest worden voor de penning. Let op de gevleugelde falussen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 44