I Paltsprijs Waterput of beerput m PALT5PRIJ3 1997 uit de late middeleeuwen stamt. Het zou in de zeventiende eeuw vanuit een stenen toestand opnieuw gebouwd zijn in steen nadat het eerder in verval was geraakt. Het steegje waarin Fideel zich bevindt is vermoedelijk ontstaan na de stadsbrand in 1284 en na de stichting van de Dominicaner Klooster in 1293. Door de groei van het klooster werd de omgeving herhaaldelijk geherstructureerd. Hoe dan ook, het heeft een flink aantal eeuwen én eigenaren doorstaan. Schoenlappers, leerlooiers, sigarenhandelaren en andere ambachtslieden gingen Twan en Ceciel voor. Ook als woning werd het pand gebruikt. Tijdens de Tweede Wereldoorlog woonde er gelijktijdig twee gezinnen, voorzien van een rijke kinderschare. Met een begane grondoppervlakte van zo'n twintig vierkante meter zet die wetenschap je fantasie flink aan het werk. Het plafond is in deze ruimte overigens vier meter hoog. Dat dan weer wel. In de jaren negentig werd het pand uitgebreid opgeknapt door de heer Nieuwburg, de toenmalige eigenaar, die het pand gebruikte als borduurwinkel. Zijn inzet werd in 1995 beloond met de Paltsprijs. Aan de gevel naast de voordeur prijkt nog altijd het schildje dat hieraan memoreert. Om het pandje van binnen te kunnen bekijken, moet je op ontdekkingstocht. Zo groots als het doel en de inzet van Twan en Ceciel, zo klein lijkt de inhoud van het pandje. De totale leef- en werkruimte is voor moderne begrippen minimaal. En wat er is, deelt zich vooral in lagen op. Maar opgeteld kom je dan toch nog op 200 kubieke meter inhoud. Via de smalle wenteltrappen klim je (pas op je hoofd!) naar de vide, de leefruimte en de zolder, op dit moment vooral in gebruik voor het sorteren en opslaan van spullen voor de verkoop, gedoneerd door particulieren. Een bescheiden keukenblokje zorgt voor wat comfort tussen de opgestapelde dozen. Twan, iemand met veel gevoel voor en kennis van historische bouwkunde, trof bij zijn intrek wel wat restauratiewerk aan dat hem de wenkbrauwen deed fronsen. "Een verrotte eiken klos die de eiken dakgebinten moet ondersteunen was vervangen voor een klos van vurenhout. Ik denk dat dit een nieuwe eiken klos had moeten zijn." Hij zette zich in om oude elementen van het pand weer terug te brengen. Hij verwijderde asbest uit het dak, plaatste een staand dakraam voor wat extra licht en verplaatste de opgang naar de hoogste zolder die tot dan op een niet originele en onpraktische plek zat. Twan wijst op de gebinten, die door lijken te lopen naar het naastgelegen pand aan het Broederenkerkplein 7. Dat zou blijken uit de nummering die op de balken te zien is. Het zou kunnen betekenen dat het pand van Fideel vroeger wellicht groter was. Maar het naastgelegen pand werd rond 1900 opgehoogd waardoor er tussen de beide daken een tussenmuur werd geplaatst. We trekken de conclusie dat Fideel niet groter was maar gewoon deel uitmaakte van een rij huizen met een open, doorlopende zolder, iets wat vaker voorkwam. Gegevens uit het archief bevestigen dit. We laten de zolder voor wat die is en gaan naar een volgende verrassing. Op de begane grond, onder de wenteltrap naar boven, leidt een kleine draaitrap naar de kelder met tongewelf. Twan heeft er boekenkasten neergezet zodat bezoekers van het winkeltje er tweedehands leesmateriaal kunnen vinden. In het midden van de kelder prijkt een historische put. De opening is afgedekt met een slagvaste glasplaat zodat er geen ongelukken kunnen gebeuren. De put is goed bewaard gebleven en van binnen met spotjes verlicht. Je kunt zo gemakkelijk twee en een halve meter de diepte in kijken. Volgens Twan betreft het een waterput, oudere bronnen maken melding van een beerput. Vóór de grote restauratie in de jaren '90 werd leem aangetroffen langs de gemetselde wanden van de put, iets wat erop zou wijzen dat de put als beerput is gebruikt. Tijdens de restauratie werd de wand schoongemaakt en met cement gevoegd. Twan: "De put staat nu droog, maar gemiddeld twee maanden per jaar komt er schoon en kraakhelder grondwater in omhoog. Dat heeft te maken met de regulering van het grondwater en met de waterstand van de IJssel." Stadsarcheoloog Groothedde vermoedt dat het in de middeleeuwen een waterput was, maar tot beerput is gedegradeerd nadat de waterput in onbruik raakte. Twan en Ceciel zijn nog lang niet klaar. Veel opknapwerk ligt nog in het verschiet. Vooral het buitenschilderwerk willen ze aandacht geven, maar het ontbreekt hen aan tijd. Het heeft alles te maken met het succes van de winkel en dat is weer helemaal te danken is aan de royale steun van particulieren voor hun initiatief. Twan en Ceciel geven prioriteit aan de verkoop van de vaak unieke spullen en het begeleiden van de vrijwilligers. Maar straks in juli gaat Fideel een maandje dicht en krijgen Twan en Ceciel tijd om te schilderen en te klussen met veel liefde voor de historie van hun pand. Tekst en foto's: Marion Traas Fideel is open op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur, donderdag, vrijdag en zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur. Kijk ook op www.stichtingfideel.nl 45

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 43