Nostalgisch shoppen ten bate van Indiase vrouwenprojecten Stichting Fideel Een reeks van ambachtslieden Tussen de dicht op elkaar staande huizen in de Broederenkerkstraat en de Broederenkerkbibliotheek, vind je op een hoek een pittoresk winkeltje, Fideel genaamd. Het is heerlijk snuffelen in de 'goede doelenwinkel' van Twan Custers en Cecile Funnekotter. Tijdens openingsuren staan tweedehands boeken, meubeltjes, serviesgoed en LP's uitgestald op de stoep. Het winkeltje onderscheidt zich door zijn licht gele kleur van de andere huizen in het rijtje. Het scheefgezakte deurkozijn en de hoge ramen doen denken aan de tekeningen van Anton Pieck. Binnen kan de bezoeker in een decor van nostalgie op zoek naar een unieke vondst uit grootmoeders tijd. Fideel is ruim vier jaar geleden opgezet door de eigenaren en draait met onverwacht groot succes. Vanuit een stichtingsverband runnen vrijwilligers de winkel en dienen daarbij twee mooie doelen. Hergebruik van tweedehands spullen en financiële steun aan een aantal vrouwenprojecten in India. Daarbij biedt Fideel ook een werkplek voor mensen met een grote afstand tot de arbeidsmarkt. Het winkeltje staat zo vol gepakt met spullen dat de oppervlakte van het pand maar heel beperkt lijkt. Twan en Ceciel kochten het rijksmonument in 2009, nadat ze vanuit Utrecht in Zutphen neerstreken, op zoek naar een rustige plek om te wonen. Die woonplek vonden ze aan de Laarstraat maar stiekem ging hun hart ook uit naar een gelegenheid om hun Goede Doelenwinkel op te zetten, iets wat ze eerder al in Leerdam deden. Het pandje aan de Broederenkerkstraat voldoet aan alles wat ze zochten. 'De lichtinval uit Noordoostelijke richting komt prachtig binnenvallen door de metershoge ramen. Omdat er geen felle zon is, voorkomt dat ook dat uitgestalde spulletjes verbleken." zegt Twan "En met het zicht op de Broederenkerk voel je de historie om je heen. De historische waarde van deze plek heeft een enorme aantrekkingskracht. Niet alleen op ons, maar ook op de vele dagjesmensen die dagelijks passeren." Het jaartal waarin dit monument werd gebouwd is niet helemaal duidelijk. In enkele officieuze stukken staat het jaartal 1340 vermeld, maar volgens stadsarcheoloog Michel Groothedde is dat niet helemaal vast te stellen. Veel huizen in deze hoek van de stad werden omstreeks 1340 herbouwd in baksteen omdat grote stadsbranden herhaaldelijk flinke schade toebrachten aan de tot dan toe houten huizen. De jaarringdatering in de houtconstructie van Broederenkerkstraat 9 is niet duidelijk. Om die reden vermoeden historici dat het pand pas 44

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 42