WÊM Warnsveld anifest van het Nationaal Comité Monumentenjaar 1975 "Met weergaloze snelheid verspilt de wereld zijn schatten. Een deel daarvan, zoals de delfstoffen, is natuurlijke rijkdom. Anderen zijn door de mens vervaardigd, zoals de grote kunstwerken, die onze voorouders hebben nagelaten. Stuk voor stuk zijn ze onvervangbaar: eenmaal verloren gegaan kunnen ze nooit teruggewonnen of opnieuw gemaakt. Schilderijen, beeldhouwwerken en kunstvoorwerpen plaatsen we in musea. Maar hoe staat het met historische bouwwerken in steden en dorpen? Door verwaarlozing en verandering worden deze 'illustraties van het verleden' in geheel Europa ontluisterd en vernieuwd. Deze onschatbare erfenis van beschaving en schoonheid werd in de loop van vele eeuwen opgebouwd. Het is onze plicht, hetgeen ervan over is, te bewaren ten behoeve van toekomstige generaties en wij mogen het verdwijnen ervan niet aanvaarden als onvermijdelijke prijs voor 'vooruitgang'. Alleen een gezamenlijke krachtsinspanning van Europa's volkeren evenwel kan de ommekeer in mentaliteit bewerkstelligen die voor het behoud van deze kostbare nalatenschap onontbeerlijk is." Gezicht op den Yse! ■aapr ri-'-rv?*- De villa van Ketjen op de 'Bult van Ketjen' (Collectie Historische vereniging Zutphen) met de Welstandscommissie. Het slopen van oude panden blijft een pijnlijk iets. Veel (tevergeefse) strijd is er over de Oude HBS en het Hubertusgebouw. Het levert ook iets op,namelijk spectaculaire archeologische vondsten die Zutphen als archeologische vindplaats op de kaart zet. Ook dat betekent een verschuiving in de aandacht van de monumentencommissie. Het belang van de monumentencommissie is heel zichtbaar als je in de stad om je heen kijkt. Veel monumenten zijn bewaard gebleven, maar er is ook verlies. De villa van houthandelaar Ketjen, noemt Wim Wensink. "Ik vind ook dat er kansen zijn gemist om een parkeergarage te maken, bijvoorbeeld in de Waterstraat. Dan had het 's Gravenhof autovrij kunnen zijn." C&A op de plek van Dullaert is een doorn in het oog van Ad ten Anscher. Niet blij wordt hij ook van de fonteinen van Zutphen. "Daar rust geen zegen op. Zutphen is een oude man die tobt met zijn waterhuishouding, heb ik wel eens gezegd." "Warnsveld is nog te weinig aan bod gekomen," vindt Jan van Blarikom, als voorzitter van de laatste monumentencommissie. "Er zijn veel panden in het buitengebied van Warnsveld die een monumentenstatus verdienen. Als ik als voorzitter van deze commissie nog een aanbeveling mag doen, dan geldt het voor het dorp Warnsveld." Jaarlijks ging de commissie een keer op pad om andere steden met monumenten te bekijken. Dit jaar is het uitje bescheiden. Op de fiets naar Warnsveld. Soms liggen de parels dichtbij huis. Agnes van Brussel Literatuur: Archief van de Monumentencommissie in het stadhuis (vanaf1963) Archief van de Monumentencommissie in het Regionaal Archief Zutphen van (1929-1963) Beleidsplan Monumentenzorg, Zutphen tussen toekomst en verleden, 1988 Erfgoedagenda gemeente Zutphen 2013 Zorg om het stadsbeeld, drieluik, door Drs C.F.J. Schriks, 1982 Jongere bouwkunst in Zutphen van 1850-1940, Gemeentelijke Monumentencommissie Zutphen, 1992 Beschermd monumentenbestand gemeente Zutphen 425 rijksmonumenten 482 gemeentelijke monumenten 395 karakteristieke beeldbepalende panden 2 rijksbeschermde Stadsgezichten 1 gemeentelijk dorpsgezicht

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 41