Witte pandjes in de bocht op de Paardenwal Van gevel naar bouwwerk 25 jaar hebben we duizend panden aangepakt." Bedrijven werden uitgekocht om plaats te maken voor bewoning. Een voorbeeld is de garage aan de Geweldigershoek, er kwamen tuintjes voor het Luthers Hofje. Alle kerken zijn destijds gerestaureerd." Er is in die jaren geen onafhankelijke Monumentencommissie. Beslissingen worden snel genomen in overleg met de rayonarchitect. Maar al die jaren fungeert het Wijnhuisfonds als een waakhond." Ondanks landelijke monumentenwetgeving (Monumentenwet van 1961 en 1988) blijft de gemeente zelf aan zet in de monumentenzorg. Zutphen krijgt in 1986 een aanwijzing tot beschermd stadsgezicht, waar allerlei verplichtingen uit voortvloeien. In 1985 komt er weer een Monumentencommissie, die de opdracht krijgt om een nieuwe monumentenlijst te maken van bouwwerken tussen 1850 en 1940. Advocate Hilde Ravenshorst wordt als voorzitter aangetrokken door wethouder Jos Hartman. "Er was veel deskundigheid op het gebied van architectuur en kunsthistorie in de commissie en zelf beperkte ik me tot mijn voorzitterstaak"vertelt ze. Toch herinnert ze zich ook dat ze met lijstje panden in de pauze van haar advocatenpraktijk door de stad liep om de panden te bekijken. Het ging in die tijd nog veel om de buitenkant van de panden. We bezochten als commissie 1200 panden en droegen zestig panden voor als monument." De commissie krijgt in 1988 meer taken en adviseert ook over stedebouwkundige plannen. Dat levert soms strijdigheid op met adviezen van de welstandcommissie. De vraag of er sprake moet zijn van geïntegreerde advisering komt sinds die tijd geregeld terug. Bouwhistoricus Jeroen Krijnen doet een onderzoekje naar de werkwijze van de commissies bij andere gemeenten, maar merkt dat de tegenstelling tussen de beoordeling van de monumentencommissie en de welstandscommissie ook bij een geïntegreerde advisering blijft bestaan. Helaas duikt de irritatie over strijdige adviezen steeds weer op en is het ook nu een van de redenen om de Monumentencommissie en de Welstandscommissie af te schaffen en een geïntegreerde Commissie ruimtelijke kwaliteit te installeren. Hilde Ravenshorst raakt in de tien jaar van haar voorzitterschap zeer betrokken. "Een keer heb ik me echt sterk gemaakt voor toevoeging van een drietal huisjes op de monumentenlijst. Het zijn de drie witte huisjes op de Paardenwal. Ik ben nog steeds blij dat ze er dankzij hun monumentenstatus nog staan." In haar periode speelt ook de overkapping van 't Rondje naar het voorbeeld van Vlissingen, waar de commissie mordicus tegen was. Als voorzitter kreeg ik het hevig aan de stok met de Rijksbouwmeester bij bouwplannen voor de Rechtbank. Ik weet nog hoe boos hij op mij was, omdat we de Rechtbank geen monumentenstatus wilden geven. Er was in onze ogen al zoveel aan gesleuteld." De term 'historiserend' restaureren duikt op. De monumentencommissie is meestal geen voorstander van kunstgrepen om een gebouw weer oud te doen lijken. "Maar soms is het toch het beste van twee kwaden. Niet elke architect is in staat om iets nieuws te ontwerpen dat aansluit bij de oude omgeving," aldus de latere voorzitter Jan van Blarikom. Pratend met oud- leden van de Monumentencommissie, lopen de verhalen over het Wijnhuisfonds en de Monumentencommissie door elkaar heen. Ad ten Anscher is van 1980 tot 2007 bestuurslid van het Wijnhuisfonds. In die hoedanigheid komt hij in de Monumentencomissie, eerst als lid later als voorzitter. Wim Wensink zit ook als afgevaardigde van het Wijnhuisfonds in de Monumentencommissie. Ten Anscher schetst de ontwikkelingen in de monumentenzorg in zijn periode als bestuurslid en voorzitter. "Aanvankelijk ging het vooral om de gevels, "vertelt Anscher. Later ging het ook om het gehele bouwwerk. Er werd steeds meer bouwhistorisch onderzoek gedaan en we huldigden de opvatting dat bouwplannen de bouwgeschiedenis niet mochten verstoren." Nog een ontwikkeling is de verschuiving van object naar gebiedsbescherming. Al tijdens de eerste monumentencommissie is er sprake van een zóneverordening. Met blauwe lijntjes wordt op HVZ/Al 3üijer\ Waterstraat ff. De Waterstraat met rechts de HBS Collectie Historische vereniging Zutphen) de kaart van Zutphen de grens aangegeven waarbinnen altijd een toetsing moet plaats vinden bij plannen voor verbouw of sloop. De grenzen worden gaandeweg verder gelegd. Je hebt rijksmonumenten, gemeentelijke monumenten en beschermd stadsgezicht. Binnen het beschermd stadsgebied moet de Monumentencommissie adviseren, maar komt dan soms bij niet-monumenten in aanvaring 42

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 40