Open Monumentendagen op 13 en 14 september MONUMENTENDAG Het was niet eens zulk lekker weer op 14 september vorig jaar, toch was het druk en gezellig in de stad tijdens Open Monumentendag 2013, met veel muziek, theater en gastvrije monumenten. Vooral de openstelling van Dat Bolwerck en Wasserij De Oude IJsselstroom was een groot succes. Er was maar één kritiekpuntje voor de nieuwe organiserende Stichting, bestaand uit Ap Lammers (Historische Vereniging Zutphen), Ab Braakman (ambtelijke ondersteuning van de Gemeente Zutphen) en Silvia Heyl (Wijnhuisfonds). Waarom maar één dag? Dit jaar zijn er dus weer twee Monumentendagen, door een slimme samenvoeging van Zutphen op Zondag en Open Monumentendagen. Daarmee is het budget iets verruimd en kunnen er meer bijzondere dingen gebeuren in het monumentenweekend. De organisatie steunt op de inzet van veel vrijwilligers en de bereidheid van monumenteneigenaren om hun huis open te stellen. Veel mensen en organisaties hebben zich gemeld, maar het comité is nog wel op zoek naar meer bewoners van monumenten, die hun pand zaterdag en/ of zondag een aantal uren open willen stellen. Wie mee wil werken kan zich melden bij de beide 'Aps'. Bellen naar Ap Lammers 0653394768 of mailen Ab Braakman: a.braakman@zutphen.nl. Verder is er theater van Theatergroep ZET en lopen er door de hele stad koren en muziekgroepen, die diverse locaties aan doen, zoals de bibliotheek, de Synagoge, musea en tal van monumenten. Ook beeldende kunst is rijk vertegenwoordigd in het Monumentenweekend. Veel ateliers en galeries zijn het hele weekend geopend. De Rode Hoed maakt net als andere jaren muziek op De Bleek. Voor kinderen is er op zaterdag een speciale filmvoorstelling in Luxor. Foeksia de miniheks (van Johan Nijenhuis) vliegt boven Zutphen en toont de stad vanuit de lucht. De Burgerzaal is weer het centrale punt, dichtbij de Walburgiskerk en de laat-middeleeuwse ketting bibliotheek Librije, die 450 jaar bestaat. Een paar stappen verder is de tentoonstelling 'Mispelblom' aan het Kerkhof 16. Dit is nog maar een gedeelte van de evenementen tijdens Open Monumentendagen. Nu nog mooi weer en Zutphen gaat een paar feestelijke Monumentendagen tegemoet. Het thema van het Nationale Monumentenweekend is 'Op reis'. Dus zocht het comité naar passende evenementen. De Blauwe Engel (trein uit 1953) komt op zondag naar Zutphen en er is een presentatie van modeltreinen en trams door leden van de Eerste Zutphen Model Club. Er komen prachtige oude auto's naar Zutphen, Bentleys en Rolls Royces. De trotse bezitters, verenigd in de 'Bentley en Rolls Roycesclub' tonen graag hun fraaie bolides. Op zaterdag rijden er nostalgische solexen door de stad, van de 'Spitfires', de Solexclub uit Markelo, Diepenheim, Goor en Holten. Als vanouds zijn er veel wandelingen, o.a van 't Gilde, de Historische Vereniging Zutphen en haar werkgroep Bouwhistorie. Bijzonder is ook de 'Corneliswandeling', van een oud monumentenadviseur van de Gemeente, die in Zutphense Pracht kritische columns schrijft. Hij vertoont films met het thema, Zutphen door de ogen van een monumentenman.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 3