De oogst van zestig jaar Monumentencommissie De laatste monumentencommissie v.l.n.r: Wim Wensink; lid namens Het Wijnhuisfonds, Gerhard Simonetti; lid specifiek architectuur, Chris Wentink; o.a. voorzitter van Dorpsherstel Warnsveld, Jan van Blarikom; voorzitter van de commissie 'Monumentencommissie onder vuur' kopte de Stentor op 9 december 2011. Inderdaad kreeg de commissie veel kritiek van bewoners tijdens het erfgoedcafé eind 2011. In alle jaren van haar bestaan hoorde dit soort kritiek erbij. Het is inherent aan haar rol als waakhond van Zutphens erfgoed. Dit voorjaar legt de commissie haar zinvolle taak neer. "Er zou een manifest moeten komen," opperen Hendrik Haafkens en Agnes Koster de Lange, beiden als ambtenaar belast met monumentenzorg bij de gemeente. Het einde van de Monumentencommissie mag niet ongemerkt voorbij gaan. Alle reden om in de loop van het jaar de uitgangspunten voor monumentenzorg nog eens uitdrukkelijk in een manifest te presenteren. In de plaats van de Monumentencommissie komt er een kleinere Commissie Ruimtelijke Kwaliteit, die de taak van de Monumentencommissie en de Welstandscommissie overneemt en zorgt voor integrale advisering. Daarnaast komt er een Monumentenadviesraad, die vijf keer per jaar bijeenkomt. Het zal misschien efficiënter worden, maar er gaat veel kennis en ervaring verloren. De Monumentencommissie in zijn huidige vorm bestaat sinds 1985 en kwam al die jaren om de twee weken bijeen om monumenten aan te wijzen, bouwplannen te bespreken en adviezen uit te brengen aan het gemeentebestuur. Eerder was er ook al een Monumentencommissie, die functioneerde van 1929 tot 1963. Met haar advisering schopte de commissie wel eens tegen het zere been van bewoners met bouwplannen of sloopgrage bestuurders. Met enige regelmaat was er kritiek. Maar altijd bleef de commissie trouw aan haar opdracht om onafhankelijk advies uit te brengen in het belang van monumentenzorg. Gerhard Simonetti, lid van de laatste Monumentencommissie en architect, vond de betrokkenheid van de verantwoordelijke wethouders niet groot. "Als wethouder kan je Voorgevel Vliegloods aan de Havenstraat uit 1931. Foto J.S. Krijnen - Gemeente Zutphen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 38