Een Bed Breakfast in een oud burgemeestershuis Overnachten in het Lerinckhuis aan de Agnietensteeg 9 betekent overnachten in een van de oudste woonhuizen van Zutphen. Het pand stamt uit 1350, wat te zien is aan de steile dakconstructie, de tuitgevels met gotische spitsboognissen en de kloostermoppen waarmee het is opgebouwd. In 1401 kwam het in bezit van Willem Lerinck, eigenaar van havezate 't Velde bij Warnsveld. De Lerincks waren stadsbestuurders, de laatste Lerinck, die dit huis bewoonde was tot 1502 burgemeester van Zutphen. Hans en Adrie Verweij kochten het pand vijfjaar geleden. "We woonden in Arnhem, maar daar wilden we weg", vertelt Adrie. "We liepen door Zutphen, ik zag dit huis en dacht: is dit te kóóp?!? Nadat we het hadden gekocht konden we er meteen in, we hebben er bijna niets aan hoeven doen." In 1975, toen het Wijnhuisfonds het Lerinckhuis kocht, was dat wel even anders. Er had een rijwielhandel in gezeten, het huis bestond uit een wirwar van magazijnen en verkeerde in slechte staat. Na enig gepuzzel bleek dat er drie huizen in schuilgingen: het voorhuis op Oude Wand 100, een koetshuis en een achterhuis. De restauratie werd grondig aangepakt en heeft tot 1980 geduurd. De stenen waarmee het pand was opgebouwd zijn opnieuw gevoegd en uit de blinde spitsboognissen - drie in de westelijke en twee in de oostelijke gevel - haalden ze alle stenen weg. Ze werden gemerkt, zodat ze bij de opbouw weer op de juiste plek kwamen te zitten. Het is wel zonde dat ze de kelders dicht gooiden. Dikke muren en balken De toegangsdeur komt uit op een ommuurde binnenplaats. Op een van de muren is de specielaag voor een deel verdwenen, waardoor de onderliggende bakstenen zichtbaar zijn. Dat komt door de vogels, vertelt Adrie, die pikken de kalk eruit. De restjes die ze laten vallen, daarvan profiteren de kalkminnende planten die eronder groeien. De woonkamer heeft grote ramen en openslaande deuren. "Vroeger zaten hier kleine ramen om het warm te houden", zegt Adrie, "maar die zijn ooit vervangen door 19e eeuwse raampartijen." De balken in het plafond zijn pure boomstammen. De muren zijn 70 cm dik. "Vroeger dachten ze: hoe dikker de muren, hoe sterker het huis." In de muur naast de smalle wenteltrap naar de bovenverdiepingen zitten nog de nissen, waar de kaarsen in stonden. De trap was ooit van hout, de vorige bewoners vervingen het hout door steen. De twee gastenkamers, een grote en een kleine, liggen op de zolderverdieping, onder middeleeuwse kapgebinten. Aan een geblakerde balk zie je dat hier in een ver verleden brand heeft gewoed. De nieuwe kap stamt uit 1605: het jaartal kon aan de hand van jaarringen berekend worden. In de balken zijn merktekentjes gekerfd: "De balken werden beneden op straat uitgelegd en gemerkt", weet Adrie. "Zo wisten ze bij het bouwen welke bij elkaar hoorden." Ze wijst erop dat de dakconstructie de vorm heeft van een omgekeerd schip, laat de pengatverbindingen en de houten spieën zien en niet te vergeten de katrol, die nog steeds werkt. "Het staat er allemaal nog, dat is toch super? Echt, dit is een superhuis met karakter." Plezier in een B&B Het plan om een B&B te beginnen had bij Adrie al een tijdje liggen sluimeren. "Hans en ik hebben een rondreis gemaakt door Canada. We overnachtten in B&B's en vonden het geweldig dat we daardoor op bijzondere plekken kwamen, die de eigenaren ons hadden aangeraden. Toen al kreeg ik zin om zelf een B&B te beginnen. Het kwam er niet van, maar toen we het Lerinckhuis hadden gekocht en we een hele etage over hadden, dacht ik: nü kan ik mijn oude B&B-plan uit de kast halen." Het is nog leuker dan ze van tevoren had ingeschat: "Ik sta verbaasd hoe ontzettend aardige mensen hier komen." Agnietensteeg 9 www.lerinckhuis.info 37

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 36