Een 'Logement' om tot rust te komen "Als kind durfde ik helemaal niet in deze straat te komen," vertelt Ineke Vos in haar zeventiende- eeuwse huis met B&B in de Halterstraat nummer 9. Ze groeide op in de Hoven en fietste regelmatig door de Nieuwstad. "In mijn jeugd was dit een achterbuurt, met veel dichtgetimmerde panden, maar tegenwoordig is deze buurt juist erg geliefd met haar fraai gerestaureerde monumenten. Nog niet zolang geleden stond hier een vrouw voor de deur, die met meer dan gewone belangstelling naar binnenkeek. Haar oma had in dit huis een herenlogement gedreven voor zwervers en kermisklanten. Ik nodigde haar uit om binnen te komen en hoorde met veel plezier haar verhalen aan. Ze vertelde dat er wel eens een beer aan een ketting vast lag in de tuin. Eigenlijk was het een soort daklozenopvang. Aan lager wal geraakte mannen van allerlei komaf, kregen er onderdak na een flinke schrobpartij in de keuken. Maar ook de mannen, die werkten aan de aanleg van het Twentekanaal, waren hier gehuisvest. Het huidige 'Logement het Achterhuis' heeft weliswaar nog dezelfde naam als vroeger, maar is van een totaal andere orde. Ineke creëerde in het achterhuis, dat van later datum is dan het huis zelf, een aangenaam tweepersoonsappartement. 'Een plek om tot rust te komen,' noemt ze het in haar folder. Die rust komt vooral door de aangelegen verrassend ruime stadstuin, waar de gasten gebruik van mogen maken. De tuin biedt uitzicht op de toren van de St. Janskerk en ziet er 's avonds door de verlichting op de kerk sprookjesachtig uit. Het huis is niet groot, toch oogt de huiskamer ruim en licht. Ineke heeft er duidelijk slag van om een huis sfeer te geven. Bouwhistorie De eerste vermeldingen van het huis zijn van 1605, maar in de tachtigjarige oorlog is het huis een of meerdere keren verwoest en weer opgebouwd. De gepleisterde voorgevel had oorspronkelijk een kroonlijst, maar die is verdwenen. Vandaar de rechthoekige vorm waar het topje van een zadeldak bovenuit steekt. Eenmaal binnen door een smalle gang valt op dat het huis veel groter is, dan het aan de voorkant lijkt. Het huis heeft een L-vormige plattegrond en de tuin is nog dieper doordat het niet alleen achter buurhuis nummer 7, maar ook nog achter nummer 5 doorloopt. In de woonkamer valt het fraaie balkenplafond op en de oorspronkelijke toegang tot de kelder, die nu als bijzettafel fungeert. Die kelder heeft stahoogte en een rond kruisgewelf en daarachter een tongewelf. Je kunt er zien dat de kelder in een tweede fase is uitgediept door het ondermetselen van de muren. Ineke heeft samen met een vriend de kelder een meter diep uitgegraven. "Dat was een griezelige ervaring," vertelt ze, "we vonden de meest idiote delen van skeletten, waarvan niemand de afkomst weet. Een doos vol. Ook nog een doos vol pijpen waarvan de oudste uit 1649 stammen.Voor het logement stond hier een boerderij, maar dat verklaart niet alles. De botten van onbekende herkomst blijven een raadsel," aldus Ineke. Van veel later datum is de originele houten trap naar boven met houten gedraaide trapspijlen en simpel uitgevoerde aanzetsklauw. De trap stamt uit de achttiende eeuw. Op de eerste verdieping zijn nog twee kaarsnissen te zien, die waarschijnlijk dateren van een eerder huis, dat verwoest werd in de tachtigjarige oorlog. De muren bleven na verwoesting waarschijnlijk overeind. De dubbele voordeur, en de oude raamkozijnen vormen een mooi plaatje, waar menig toerist zijn camera voor pakt. In het huis is heel wat vertimmerd, maar de historie is nog sterk aanwezig. Halterstraat 9 www.hetachterhuis.com

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 35