J AA RN ERSLi* GAR I IEOLOGII omstandigheden en de verstoringsgraad van de bodem. Ook werden resten van de vestingwal van Menno van Coehoorn gedocumenteerd. De op deze manier verkregen gegevens vormen een waardevolle aanvulling op het archeologisch verwachtingsmodel dat sinds een tiental jaren bestaat van de gemeente Zutphen. Door ondermeer de hoogte vast te leggen waarop het natuurlijke zand wordt waargenomen kan een inschatting gemaakt worden op de trefkans voor resten uit de prehistorie, de Romeinse tijd en de vroege middeleeuwen. In veel van de boringen is bovendien het restant van een oude akkerlaag waargenomen. Deze per definitie prestedelijke laag biedt een garantie voor de gaafheid van een eventueel aanwezig sporenvlak aldaar. LUNETTEGRACHT De ontdemping van de oostelijke gracht van de voormalige Jeugdgevangenis te Zutphen vormde de aanleiding tot een archeologische begeleiding. De gracht maakte, voordat de gevangenis in 1885 werd gebouwd, deel uit van de Zutphense vestingwerken: de Linie van het Wambuis, aangelegd in 1796. De oostelijke gevangenisgracht werd veertig jaar geleden gedempt. Het weer uitgraven van de gracht maakt deel uit van het plan 'Lunettetuin'. De grondwerkzaamheden voor de aanleg van het park hebben tal van vondsten opgeleverd die afkomstig zijn uit een zwarte ophogingslaag. De laag bevatte stadsafval uit de periode 1600 1900. De oude akkerlaag eronder leverde zelfs een Romeinse sestertius op. De gevangenisgracht is na de ontmanteling van de vestingwerken na 1885 als dumpplaats van huisvuil gebruikt. Direct na de bevrijding in 1945 werd ook militair afval in de gracht gedumpt, waaronder drie Wehrmachthelmen. De vondsten vertellen bijzondere verhalen over de stad en haar inwoners, de gevangenen en soldaten. zo sterk verbrand te zijn dat het vervormd is geraakt. Het is voor het eerst in Warnsveld dat er overtuigend resten uit de late ijzertijd gevonden zijn. Een C14-datering plaatst het materiaal in de eerste eeuw voor Christus. Overtuigende structuren zijn niet aangetroffen. Het lijkt er op de resten aan de rand van het in die tijd bewoonbare gebied lagen op de overgang van hoog naar laag. Naast prehistorische resten zijn ook de overblijfselen van de middeleeuwse landinrichting gevonden in de vorm van een aantal perceelsgreppels. NOORDERHAVEN Dit jaar werd het meerjarenproject Noorderhaven voortgezet. In dit project was er aandacht voor de vestingwerken, molens en een 18e-eeuwse lijmziederij. In 2013 werden sleuven getrokken door de lunetten van Van Coehoorn en de 19e-eeuwse opvolger van deze linie. In 1863 werd de linie verlegd voor de bouw van het KLAPROOSLAAN (WARNSVELD) In verband met nieuwbouw van de Adriaan van den Endeschool in Warnsveld is in het najaar van 2013, aan de zuidelijke rand van de voormalige Warnsveldse Enk,een kleine opgraving uitgevoerd. Daarbij zijn ondermeer enkele sporen uit de late ijzertijd gevonden. Hoewel het gaat om slechts enkele kleine kuilen en paalkuilen was er sprake van een grote hoeveelheid aardewerk. Een aantal van de sporen bleek nagenoeg volledig gevuld te zijn met dit materiaal. Een deel van de keramiek bleek

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 29