W" HOUTEN WAMBUIS Nadat enkele jaren geleden het achterhuis van deze legendarische herberg aan de Emmerikseweg al was onderzocht, was dit jaar het voorhuis aan de beurt vanwege een rioolvervanging in de straat die er in 1964 dwars overheen was aangelegd. De opgraving leverde vooral informatie op over de indeling en fasering van dit gedeelte van het pand. Het Houten Wambuis werd rond 1660 >1 -S, prehistorische en middeleeuwse scherven dat van het terrein komt, past in één hand. Toch zijn er wel redelijk wat sporen gedocumenteerd. Deze vormen echter geen duidelijke patronen. C14-dateringen van de bemonsterde sporen tonen dan ook een zeer wijde range: vroeg-mesolithisch, laat-neolithisch, vroege ijzertijd, laat-Romeins en laat-Merovingisch. Alleen uit die laatste periode is een mogelijke structuur te herkennen in de vorm van een vierpalige spieker. Een van de best te duiden sporen is die van een dassenburcht. Dassen zijn in wezen ook cultuurvolgers, die 's nachts weilanden afstropen naar mestkevers (vee) en regenwormen. LIANDER In 2013 is de laatste fase van het onderzoek naar de vervanging van de middenspanningskabel in Zutphen afgerond. In het Deventerwegkwartier was niet eerder sprake van enig archeologisch onderzoek. De archeologische begeleiding bood een uitgelezen kans om inzicht te krijgen in de bodemkundige opgetrokken in hout (zoals voorgeschreven voor gebouwen net buiten de vesting). In waarschijnlijk 1672 werd het gebouw door brand verwoest, vermoedelijk aangestoken door de Franse troepen. Het werd echter al rond 1680 weer opnieuw opgebouwd, maar dit maal met een bakstenen voorhuis. Gefaseerd werd ook het achterhuis kort na 1700 vervangen door steenbouw. Het Houten Wambuis was een herberg, een pension, een boerderij, woonhuis, brouwerij en brandewijnstokerij. Pas in 1964 werd het afgebroken. LAAN NAAR EME Naar aanleiding van de bouw van een nieuw zwembad werd het oude voetbalveld van voetbalclub Zutphania archeologisch onderzocht. De verwachtingen waren vrij hoog gespannen omdat overal rond het veld genoeg goede archeologische vondsten bekend zijn. Er moest vroeger behalve gewoond natuurlijk ook geakkerd worden. Het lijkt erop dat het voetbalveld vrijwel altijd als landbouwgrond in gebruik is geweest. Het aantal y.t' miDiutninrAimXfTi 29

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 28