vette grond, de bodem volledig omwerkte, trok een haakploeg alleen smalle zaaivoren. Op de helling van het Zutphense rivierduin werd de haakploeg vermoedelijk gebruikt omdat de erosieve werking van dit type ploeg veel beperkter was. BERKELPARK Bij de aanleg van een nieuwe (oude) Berkelmeander is een proefsleuvenonderzoek uitgevoerd. De aanleiding was de vondst van een klein bronzen hielbijltje enkele jaren eerder. De mogelijkheid bestond dat er zich langs de oever van de oude HELBERGEN Parallel aan een explosievenonderzoek werd een voormalig groot sportterrein op Helbergen, waar woningen gerealiseerd worden, archeologisch begeleid. Uit luchtfoto's bleek dat hier een Duitse stelling was en dat tal van loopgraven het terrein doorkruist hebben. Over dit terrein trokken de Duitsers zich op 8 april 1945 terug via een veer over de IJssel naar de Veluwe. Het terrein bleek echter ernstig verstoord te zijn en tot nu toe werd slechts één loopgraaf aangetroffen. Berkel dumpzones konden bevinden van prehistorisch materiaal. Daarnaast is het terrein mogelijk het toneel geweest van de The Battle of Zutphen, een veldslag in 1586 waarbij een gecombineerd Staats/Engels leger o.l.v. Leicester door de Spanjaarden in de pan werd gehakt. De beroemde Engelse dichter en staatsman sir Philip Sidney raakte dodelijk gewond. Van prehistorische dumpzones of resten van een veldslag is in de sleuven niets gevonden. Omdat in het gebied ook enkele bomkraters uit de Tweede Wereldoorlog lagen en deze onderzocht werden op mogelijke onontploffe explosieven is dit werk archeologisch begeleid. Vaak werden dergelijke kraters gedicht met afval uit weggebombardeerde gebouwen. Dit leverde talloze huishoudelijke objecten op uit de periode tot in de Tweede Wereldoorlog. Daarnaast is nog wat oorlogsmaterieel geborgen waaronder enkele Duitse legerhelmen en een aantal granaathulzen. EMMERIKSEWEG Een rioolbegeleiding door de Emmerikseweg heeft informatie opgeleverd over een ravelijn van de 17e-eeuwse vestingwerken van de stad waar het riool dwars doorheen ging. Verder werden diverse fasen van de brug over de Helbergse Beek onderzocht. De jongste was een constructie van gewapend beton die al in 1902 is aangelegd, waarschijnlijk één van de oudste van ons land. F/it/jaTtt Pr2<*- 28

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 27