objecten is ook gigantisch voor zo'n kleine opgraving. Het gaat om ijzeren gebruiksvoorwerpen als een bit, scharen, messen, schedebeschermers, gespen en gereedschappen, maar ook om zilveren munten, gespen, belletjes, stukken grape en beslagstukken van messing en vele voorwerpen van lood-tin. In die laatste categorie vinden we o.a. een insigne met een wijdbeens zittende vrouw, drie ringbroches, vingerringen, een opengewerkte rammelaar, een vissenlepel en een armenpenning met daarop de afbeelding van een vagina. Detectorvrijwilligers zijn onontbeerlijk om dit materiaal naar boven te krijgen. Onder de huizen werd een oude akkerlaag aangetroffen met materiaal van de ijzertijd tot en met de volle middeleeuwen. Ook lag hier een erfscheidingsgreppel die voorafging aan de bebouwing in dit stadsdeel. ROZENGRACHT 22 27 de keringen echter bestaat uit een 4,6 meter lange eiken balk waar huiddelen van een koggeschip tegenaan genageld waren. Dit zijn voornamelijk overnaads gebouwde scheepsdelen met talloze toognagels, nagels en breeuwsintels. De voorlopige dendrodatering van dit schip komt uit op ca. 1235, die van de beschoeiingspalen ruim tien jaar later. De conserveringsomstandigheden in de mestige ophoging zijn van uitzonderlijk goede kwaliteit. Hierdoor zijn letterlijk duizenden leerresten bewaard gebleven, waaronder ook veel schoenen, riemen en schedes met ijzeren puntbeschermers. Bijzonder is een lap van een los geweven wollen doek met een "Schots" ruitpatroon waarvan de kleuren (blauw en twee kleuren groen) fraai bewaard zijn gebleven. Uiteraard zijn er ook dozen vol scherven en botten. De hoeveelheid metalen De kleine opgraving op Rozengracht 22 (Barlheze) vormde een mooie aanvulling op de opgraving in de Apenstert. Ook hier werden twee 13e-eeuwse huisplaatsen aangesneden. Op deze locatie ging geen oude beakkering vooraf aan de 13e-eeuwse bewoning. Zeer bijzonder is de vondst van een waarschijnlijk 12e-eeuws ploegijzer. Het gaat daarbij namelijk om de punt van een haakploeg (eergetouw). Deze ploegen werden op de droge zandhoogten nog eeuwen gebruikt nadat de keerploeg al was geïntroduceerd, Waar de keerploeg, die vooral gebruikt werd op Twaalfde

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 26