Nieuwe toegang Bouwsporen Schippers als poortwachter Impressie van de Berkelpoort, kort na afronding van de bouwwerkzaamheden in ca. 1325. De toren van de Nieuwstadkerk was in 1325 nog een verdieping lager dan nu en had een spits met een onbekende vorm. De huidige torenspits dateert van 1442. Computerreconstructie: J. Nijman, 2013 Bestuurders komen en gaan, de Berkelpoort blijft altijd bestaan. Die gedachte kan opkomen bij de lezer wanneer hij de jongste publicatie over de ruïne doorbladert. Het voorwoord is geschreven door Rik de Lange, wethouder te Zutphen, maar inmiddels alweer actief in een andere gemeente: hij is nu burgemeester van Duiven. De Lange metselde namens de gemeente Zutphen het jaartal 2011 in de gerestaureerde muur. Eind 2013 is de ontvangst van de monografie zijn laatste officiële handeling als wethouder. Hij toont zich verheugd over de (eindelijk) verschenen monografie en noemt de Berkelruïne een belangrijke Zutphense 'identiteitsdrager'. Daarbij presenteert hij als een soort afscheidscadeau een plan om de Berkelpoort toegankelijk en beklimbaar te maken. Voor het plan zijn de middelen alleen nog niet beschikbaar. Daarvoor gebruikt hij het toverwoord 'crowdfunding'. De toegankelijkheid past in het nieuwe erfgoedbeleid om Zutphen als monumentenstad aantrekkelijker te maken voor toeristen. Aan de Berkelpoort zal het niet liggen. Volgens Hundertmark is het monument uniek in zijn soort. Hij dicht de ruïne 'Europese allure' toe. "Een stadsmuur annex poort over drie bogen gebouwd. Dat zie je nergens anders. En aan de voorzijde is hij nog vrijwel geheel in originele staat." Indrukwekkend is zeker de juiste term wanneer je het boek openslaat op bladzijde 78 en 79: Vier impressies van de Berkelpoort, kort na de afronding van de bouwwerkzaamheden in circa 1325. Ze bieden een glorieuze aanblik. Stadsarcheoloog Michel Groothedde, die een bijdrage levert aan het boek met zijn duiding van vondsten die in 2010 zijn gedaan, benadrukt dat de exacte datum van de bouw niet vaststaat. Bij de hersteloperatie van de poort bleek de fundering nog zo solide dat Foto van de stadszijde van de Berkelruïne uit 1880. actie daar niet vereist was. Daardoor kon er ook geen archeologische blik op worden geworpen. "Zo is dus nog steeds niet bekend of het gebouw op palen is gebouwd of dat de poort 'op staal', dat wil zeggen op een vlakke ondergrond in het rivierzand van de Berkel is gefundeerd." In geval van fundering op palen zouden eventueel toegepaste eiken palen een scherpe datering van de kapdatum van de boom hebben kunnen opleveren en daarmee ook een exacte datering van de bouw van de poort. Maar dit blijft een vraag voor de toekomst." Het onderzoek bracht wel veel aan het licht over de geschiedenis van de bouw. Die blijkt niet in één keer te zijn voltrokken, maar in verschillende fasen. "De bouwsporen zijn nog af te lezen in het authentieke veertiende eeuwse metselwerk", schrijft Hundertmark. Kort na de voltooiing van de bouw waren er al aanpassingen nodig - ook dat heeft de onderzoeker in de stenen 'gelezen: "De houten schuifdeuren zijn vervangen door hameien, waarvoor de openingen van de drie grote spitsbogen zijn verlaagd door het aanbrengen van een invulling. Ook is een huisje toegevoegd als warm verblijf voor de poortwachters." Poort en muur waren in de 14e eeuw van levensbelang voor het voortbestaan van de stad. De vijand moest buiten de deur worden gehouden. Nu varen onschuldige Fluisterbootschippers heen en weer onder de oude spitsbogen. Er dreigde in 2002 nog wel even een klein conflict toen de schippers het plan lanceerden om een loket in te richten in de Berkelruïne. Daartoe zou er dan een aanbouwsel moeten komen, bedoeld als warm verblijf voor de kaartjesverkopers en de klanten. De Stichting Bescherming Stadsschoon was mordicus tegen. "De ruïne is een icoon van de stad, die kun je niet met een bouwsel gaan aantasten." Uiteindelijk zou het Wijnhuisfonds het Leeuwenhuisje aan de schippers verhuren. Waarmee een einde kwam aan een traditie: als het regende zochten de schippers met z'n allen bescherming onder de ruïne. Wellicht krijgen de schippers straks nog een plek in de Berkelpoort. Als poortwachters. Mits de crowdfunding slaagt. Tekst: Sander Gróotendorst A 23ga, I;: Het complete verhaal is te lezen in ZAP 86: DeBe"~ 'li Hein Hundertmark: De Berkelruïne. Sluitstuk van de Zutphense stadsmuur. Zutphen2013, verkrijgbaar bij de archeologische dienst van Zutphen en Zutphense boekhandels). Voor dit artikel is ook gebruik gemaakt van het archief van dagblad de Stentor. 19

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 18