De romantiek van de Berkelpoort Gered van de sloop "Waterpoort over de Berkel. Indrukwekkend vestingwerk (in 1424 voor het eerst vermeld) bestaande uit drie spitsbogen op zware, bakstenen pijlers. Op de bogen rust een weergang en daarboven, langs de oorspronkelijkgekanteelde borstwering, bevindt zich een tweede loopgang. Ronde, uitgekraagde torentjes op de hoeken, en, aan de noordzijde, restanten van een wachthuis." Dat is de officiële omschrijving van de Berkelruïne als Rijksmonument. Menig Zutphenaar is er trots op. Op het Armenhage in Zutphen stapt een jonge moeder van haar fiets. Al wijzend vertelt ze aan haar dochter, die achterop zit, dat de muur verderop daar 'al héél lang' staat. Op het Berkelbruggetje is een groep Japanners druk aan het fotograferen richting de muur die in de vorm van een waterpoort de rivier oversteekt. Hein Hundertmark schreef een rijk gedocumenteerde monografie over het beroemde monument, die verscheen als nr. 86 van de prachtige serie Zutphense Archeologische Publicaties. De Berkelruïne was al een attractie in de begintijd van het toerisme en is dat nog altijd. Het Stedelijk Museum aan de Rozengracht beschikt over meer dan duizend oude ansichtkaarten met afbeeldingen van de imposante restanten van de Berkelpoort, of Bovenberg, zoals hij ook wordt genoemd. Inmiddels is er een astronomisch veelvoud aan (digitale) afbeeldingen bijgekomen. Dagelijks zijn bezoekers van de stad verrukt over het uitzicht vanaf het bruggetje over de Berkel, waar de Dieserstraat het Rijkenhage nadert. Daar werpen ze een blik op een staaltje middeleeuwse architectuur dat van meet af aan was bedoeld om indruk te maken. Op iedereen die destijds de stad aandeed, en zeker ook op de vijand, van welk pluimage dan ook. De waterpoort over de Berkel was onderdeel van de stadsmuur. Zoals ook heden ten dage goed te zien is. Hij werd gebouwd toen Zutphen werd samengevoegd met de Nieuwstad, gelegen aan de andere kant (de noordkant) van de Berkel. Dat waren eerst een tijdlang twee aparte bestuurlijke eenheden. De stadsmuur moest na de fusie dus de Berkel oversteken. Op twee plekken uiteraard: ook aan de IJsselkant van de stad - maar die poort is in 1774 gesloopt. Hij stond ter hoogte van waar na de Tweede Wereldoorlog het postkantoor werd gebouwd. Victor de Stuers, Haags politicus en grondlegger van de monumentenzorg in Nederland, speelde een rol in het behoud van die ene overgebleven poort waarvan hij de uniciteit in 1873 inzag. Met dank aan Alphons Mulder, vaderlands bouwhistoricus. Mulder bracht de Zutphense gemeentebestuurders af van het onzalige plan om het bouwwerk te slopen. Het zou een wel érg zakelijke actie zijn geweest. Op prenten van weleer oogt de weelderig begroeide ruïne als een romantisch manifest. Op sommige schilderijen uit de 19e eeuw, afgebeeld in Hundertmarkts boek, lijkt er een half bos uit de Berkelpoort te ontspruiten. Uit mogelijk door de bouwhistoricus zelf gemaakte foto-opnamen (1880) blijkt dat niet ver bezijden de waarheid. Toen het besluit tot behoud eenmaal gevallen was, hield Zutphen aan zijn ruïne vast. Gesloopt werd er volop - de Berkelzijde langs het Rijkenhage werd op het Leeuwenhuisje na 'schoongeveegd', maar de waterpoort bleef bestaan. Inmiddels heeft er drie keer een grondige restauratie plaatsgevonden: 1880-1890, 1951-1952 en 2010 2011. Voor die 19-eeuwse, omzichtig uitgevoerde restauratie was advies ingeroepen van de bekende architect Pierre Cuypers. Interessant is dat restauraties ook al veel eerder plaatsvonden, toen de poort als onderdeel van de stadsmuur nog echt in functie was. In 1470 moesten bijvoorbeeld twee poeren (een soort ondersteunende pilaren) worden hersteld. Foto's van het herstelwerk medio 20e eeuw tonen aan dat de opvattingen over het restaureren van oude monumenten in de loop der tijd veranderen. Er werd het een en ander bij-gemetseld en de romantische begroeiing ging er integraal aan. Zestig jaar na dato was dat geheel uit den boze. Bij de werkzaamheden in 2010 werd - wettelijk verplicht - rekening gehouden met de aanwezigheid van varens, muurleeuwenbek en gele helmbloem, die wortelen in de voegen van de eeuwenoude stenen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 17