Brandewijn en Advocaat Een stukje stadsmuur, een oude waterput en een jeneverkelder In het pand Kerkhof 16, achter de Sint Walburgskerk, heeft Herman Krans zijn advocatenpraktijk. Een bijzondere plek, want daar werd van 1850 tot 1966 de brandewijn van Mispelblom gestookt. Brandewijn was eeuwenlang het 'borreltje' van de gewone man. Binnenshuis en in de vele dranklokalen die Zutphen vroeger rijk was. Als je de ruim bemeten praktijk van Krans binnenkomt, kun je met een beetje fantasie de brandewijn nog ruiken. Het Kerkhof was overigens niet de enige plek waar in Zutphen de Mispelblom welig tierde. Vanaf 1770 was het bedrijf van Frederik Mispelblom Beyer op verschillende plekken in Zutphen actief. Ook in de Bakkerstraat, de Laarstraat en de Naadzak werd het Zutphense slokje gebrouwen. Bovendien had de familie ook nog een wijnhandel in de Ruiter Kortegaerd, waar nu, toeval of niet, Wijnhandel Schaapveld gevestigd is. Krans is uitermate gelukkig met het feit dat hij de voormalige brandewijnstokerij in gebruik heeft kunnen nemen. Dat hij zich in Zutphen heeft gevestigd was niet helemaal toevallig. "Ik ben in Kampen geboren, op de IJsselkade. Na mijn rechtenstudie in Amsterdam heb ik een aantal rechtbankplaatsen en eersteklas kantoren uitgezocht waar ik als advocaat aan de slag zou willen. Daar was Zutphen ook bij en toen ik daar op het advocatenkantoor van Jan Bitter kon beginnen, was de keuze snel gemaakt; de IJssel blijft per slot de mooiste rivier van Nederland. Krans is in 1987 in Zutphen komen wonen. Eerst op het Oude Bornhof. "Dat was echt een feest, en daar kwam nog bij dat mijn vrouw ook op het Bornhof bleek te wonen. Later zijn we verhuisd naar Kuiperstraat 17, met dat beroemde geveltje en nu wonen we in de Rozenhoflaan. Toen ik hier kwam deed je als advocaat nog vrijwel alle zaken. Nu heb ik me gespecialiseerd in ondernemingsrecht en auteursrecht. Er is in ruim 25 jaar natuurlijk veel veranderd. Zo vonden de rolzittingen in 1987 nog plaats met de rechter in toga. Nu gaat dat digitaal en ook niet meer op donderdag. Donderdag was vanouds de drukste dag op de rechtbank en in Zutphen. Vis en recht op de marktdag." Eind 2011 zag hij dat Kerkhof 16 leegkwam. Het Grafisch Museum dat er toen in zat stopte ermee. Krans: "Dat was voor mij het juiste moment. Ik was al een tijd op zoek naar een mooi stadspand voor mijn kantoor en stond dan ook meteen bij de gemeente op de stoep. Met Niek Kruisheer van Attika Architecten hebben we een mooi concept bedacht met

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 15