Nieuwe bestemming voor monumentaal pakhuis The Zutphen Quadrant, a very early Equal -Hour Instrument excavated in The Netherlands Stadsboomgaard wordt monument Kijk voor meer nieuws op www.zutphensepracht.nl De vondst van de Zutphense kwadrant was ook internationaal groot nieuws. Van heinde en ver kwamen bezoekers naar het Gemeentelijk Museum aan de Rozengracht om de kwadrant te bewonderen. In maart 2014 verscheen er een uitvoerig wetenschappelijk artikel over in het British Sundial Society Bulletin. De schrijver is John Davis, DE autoriteit op het gebied van vroege tijdmeetinstrumenten. Hij beschrijft Zutphen als "een kleine maar levendige stad met een lange geschiedenis." Foto's van opgravingen op de Zutphense Houtmarkt en de kaart van Zutphen getekend door Blaeu illustreren het verhaal. "Zutphen", schrijft Davis, "staat al langere tijd bekend om bijzondere en zorgvuldig uitgevoerde opgravingen. De vondst van small copper-alloy quadrant bij opgravingen in het voorjaar van 2013 is van grote betekenis, omdat het duidelijk ontworpen is om hele uren te tonen. Het kwadrant is op wetenschappelijke wijze gedateerd op ongeveer 1300, een eeuw voor vergelijkbare vondsten van dit type, gemaakt voor Richard II van Engeland." Wonen en werken in stoer industrieel erfgoed in de binnenstad. Dat kan vanaf dit voorjaar in 'De Ezerman' een voormalig pakhuis uit 1915, op een steenworp afstand van de IJssel. Voorheen deed het pand op de hoek van de Kuiperstraat en Kattenhavenstraat dienst als pakhuis van IJzerwarenhandel Fa. Brinkmann en Niemeijer, daarna als bedrijfshuisvesting van houthandel Groeneboom en het meest recent als bedrijfspand van schildersbedrijf Steenhuis. In het pakhuis zijn vier loftappartementen, veertien kantoorkamers en een zelfstandige bedrijfsruimte gecreëerd. De restauratie en interne verbouw van dit Rijksmonument duurde krap een jaar. Wie interesse heeft om een loft of kantoorruimte te huren, kan zich melden bij de Zutphense makelaar Eggink Maalderink. De naam De Ezerman dankt het pand aan twee architecten, Ivan Ezerman en zijn overgrootvader H.A. Ezerman. De laatste ontwierp het pakhuis in 1915 en bijna honderd jaar later maakte achterkleinzoon Ivan Ezerman namens I'm Architecten uit Deventer het ontwerp voor de nieuwe functie van het pakhuis. Helaas heeft Ivan Ezerman de oplevering op 9 mei 2014 niet mogen meemaken. Hij overleed vorig jaar zomer plotseling op 53-jarige leeftijd. De naam is een eerbetoon aan de beide architecten. Kenmerkend voor het monument is de industriële uitstraling, een mooi voorbeeld van een gaaf bewaard pakhuis uit het begin van de twintigste eeuw. De gevel van bruine baksteen heeft kenmerkende segmentboogvormige vensters met twaalf- en negenruits ijzeren roedenverdeling. De gevel heeft een mooie detaillering met de segmentbogen van rode verblendsteen boven de vensters. Binnen is het authentieke karakter goed bewaard gebleven. De inpandige staalconstructie met geklonken kolommen, gewalst stalen balken en houtenvloerdelen is goed in het zicht gebleven. Ook de naam op de voorgevel, Brinkmann en Niemeijer is in oude luister hersteld. Het was al beschermd stadsgezicht, maar dat was in de ogen van Alize Korf niet voldoende bescherming. Je kunt fruitbomen immers gewoon kappen zonder kapvergunning. Toen initiatiefneemster Alize Korf voor het eerst door de oude vervallen boomgaard aan het Bongerdspad liep, stonden er nog 18 hoogstam appel- en perenbomen. Ze was verbaasd over dit openbare stukje groen met fruitbomen en verdiepte zich in de geschiedenis. De stadsboomgaard bleek als gebied al op stadskaarten in de zeventiende eeuw voor te komen. In de 17e en 18e eeuw was het een eiland, later werd het een schiereilandje net buiten de vestingswallen. Het perceel is nooit bebouwd geweest. Het werd voor 1922 waarschijnlijk gebruikt als tuinbouwgrond. De heer Martinus Lijssen plantte er hoogstamfruitbomen op. Alize Korf verzamelde wat mensen om zich heen en maakte met hen een plan om de boomgaard in oude glorie te herstellen. Inmiddels zijn er 27 bomen van oude fruitrassen bij geplant met behulp van vrijwilligers en met financiering van Landschapsbeheer Gelderland en Zutphense Hand. Om te zorgen voor behoud van de grond bijzondere fruitbomen heeft het College van Burgemeester en Wethouders besloten om de stadsboomgaard aan te wijzen tot gemeentelijk natuurmonument. wnwann 15

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 14