NIEUWS EN ACTUALITEITEN Werk in uitvoering Nieuw dak voor Ruitershofje Meer aandacht voor Zutphense torens voor jong en oud Het fraaie Ruitershofje aan de Berkelsingel is de afgelopen maanden voorzien van een bijzondere dakbedekking van leien. Deze dakbedekking van platte grijze plaatjes zie je vooral op kerken, kastelen, torens en landhuizen. Het Ruitershofje, eigendom van Sint Anthonie Groote Broederschap, kreeg bij de bouw in 1897 ook zo'n dak met leien van 24 bij 30 cm. Het hield tot eind jaren zestig stand. Toen besloot men over te gaan op een eterniet leibedekking met platen van veel grotere afmetingen. De laatste jaren rapporteerde de Monumentenwacht dat de dakbedekking hard achteruitging. Bewoners klaagden over lekkages. De eterniet dakbedekking heeft het beduidend korter uitgehouden dan de oorspronkelijke leibedekking. In samenspraak met Monumentenwacht, de monumentenambtenaren van de gemeente, het bestuur van Sint Anthony Groote Broederschap en BOG is besloten om voor de originele leibedekking te kiezen van weleer. Daarvoor heb je een specialistisch leidekkersbedrijf nodig, waarvan er maar enkelen zijn. Gekozen is voor Leidekkersbedrijf van Wely uit Groessen. Op 1 mei was er een kleine ceremonie in het Ruitershofje om het nieuwe dak te tonen aan betrokkenen. De leien lagen er op een stapeltje en de specialistische vaklieden van Van Wely gaven een demonstratie om te laten zien hoe je de leien vastnagelt op de houten ondergrond in een zogenaamde Maasdekking. Bijzonder is het om te horen dat de leien afkomstig zijn uit een groeve in de buurt van het Canadese Quebec. Het is een fraai dak geworden, een kroon op een Zutphens monument. Wie erlangs fietst, moet maar eens aan naar het dak kijken. Met het torentje en de kleine dakkapel met osseogen is het een pareltje in de stad. Houtkunstenaar Marco Mout is huurder van de Kruittoren en Paul Post is betrokken bij de toren van de Walburgiskerk. Samen bedachten ze het plan Toren In Beweging omdat ze merkten dat toeristen in Zutphen vaak tevergeefs op de deur van torens kloppen. Dat is jammer omdat de torens van Zutphen toch een belangrijk en oud handelsmerk zijn (Zutphen Turrita, ofwel Zutphen torenstad). Mout en Post zetten zich in om torens meer toegankelijk te maken. Ze hebben contact gezocht met torenbewoners en ervaren dat er wel bereidheid bestaat om de torens met enige regelmaat open te stellen. Er zijn natuurlijk mitsen en maren, die verband houden met regelgeving, kosten en menskracht. Mout en Post denken aan de inzet van erfgoedstudenten om bezoekers te begeleiden. Zij zouden voor hun inzet als begeleider, beheerder ofwel waarnemer studiepunten kunnen krijgen. In Leiden schijnt dit systeem goed te werken. Daarnaast denken ze aan het inzetten van mensen zonder werk. Die zouden met behoud van uitkering wellicht ook een rol kunnen vervullen. Verder pleiten de initiatiefnemers voor redelijke toegangsprijzen en een nadrukkelijker promotie. De voortgang is te volgen op www.facebook.com/ TorensInBeweging. De werkgroep Bouwhistorie van de Historische Vereniging Zutphen is tegelijkertijd bezig met het ontwikkelen van een lessenserie voor middelbare scholen over torens in Zutphen. Het gaat om werk-en informatiebladen met een reeks van vragen voor de leerlingen en antwoorden voor de docenten. Zo wordt er al vroeg gewerkt aan de toekomstige ambassadeurs en gidsen van de stad. dijkman i Wasserij de IJsselstroom aan de Vliegersdijk en het Bolwerck aan de Zaadmarkt, beiden belangrijke blikvangers van Zutphen, staan in de steigers. Er wordt hard gewerkt om er tijdens de Open Monumentendagen in september bezoekers te kunnen ontvangen. Vincent Peppelenbosch en Gerrie van Zetten, de huidige bewoners van De Oude Apotheek, gaan het Bolwerck bewonen en wil er ook hun 'Ruimte voor Kunst' voortzetten. Sylvester van Veldhoven en Marian van Leeuwen hebben ambitieuze plannen met de Wasserij. Ze willen het pand niet alleen voor eigen bewoning te gebruiken, ze denken ook aan een kleinschalig logeerverblijf en een ruimte, die te huur is voor activiteiten. De werkzaamheden bij de oude wasserij trekken veel publiciteit. Zo is er vanaf 14 mei zeven weken lang, iedere woensdagavond op Omroep Gelderland, een documentaire te zien over de IJsselstroom en de voortgang van de restauratie. Daarnaast werkt Marian aan een boek over de IJsselstroom. Het is hard werken voor het paar in hun caravan naast de Wasserij. In september hopen ze in hun nieuwe woning te kunnen trekken. Voor Zutphen is het een mooie winst dat beide monumenten een goede bestemming krijgen en deels toegankelijk worden voor publiek. 14

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 13