Politiek op de steigers mi iëüËi «JÉ* aü e. en met dat motto koos hij zijn favoriete klassieke muziek uit. Graag ging hij met zijn vrouw Annebel naar het Festival Oude Muziek in Utrecht. In Zutphen zocht hij contact met musici zoals het Zutphens Barok Ensemble en raakte hij bevriend met de Zutphense cellist Jeroen den Herder. Het plan rijpte om benefietconcerten te organiseren. "Dat bleek niet zo moeilijk," vertelt laurensse. "De musici kenden elkaar allemaal en melden zich spontaan aan. We hadden niet meer te bieden dan reiskosten, de soep met broodjes van Annebel en de gezelligheid. Ons huis stond altijd open. Enkele musici logeerden wel bij ons. Niet alleen musici overigens. Een keer kwam ik thuis met de staf en mijter van Kardinaal Willebrands," herinnert Laurensse zich. "Ik haalde hem op uit Zwolle, omdat hij daar de 'Peperbuskerk' had ingewijd en bracht hem naar onze pastorie, waar hij overnachtte. De dag erna gaf hij het startsein voor de restauratie tijdens de eucharistieviering in de Sint Jan." Tussen 1980 en 2004 organiseerde Laurensse wel zeshonderd benefietconcerten in de Sint Jan, die bekend staat om zijn mooie akoestiek. Tijdens de restauratie was dat soms wel eens minder mooi, als de musici tussen het bouwplastic moesten optreden. Later kwam er gelukkig een echt podium. Samen met Jeroen den Herder nam hij het initiatief voor het internationaal Zutphens Cello Festival. "We begonnen in 1998 met de voorbereidingen. De eerste twee edities in 2001 en 2003 waren zo succesvol, dat we naar een festival van vijf dagen gingen. Het werd een biënnale en we kwamen met Amsterdam overeen dat we elkaar zouden afwisselen. Het oneven jaar in Zutphen, het even jaar in Amsterdam. Maar in Zutphen is zo'n festival meer op zijn plek," glundert hij. "De historische binnenstad en alle verschillende locaties bieden een prachtige ambiance voor het festival." De vier miljoen restauratiekosten, die de kerk zelf moest opbrengen, kwamen niet alleen voort uit benefietconcerten. Laurensse en zijn team van vrijwilligers organiseerden ook fietstochten, boekenmarkten en verkochten loten. "Iedereen kocht die loten, ook vanwege de mooie prijzen beschikbaar gesteld door Zutphense bedrijven. De prijzen stonden uitgestald in de Fordgarage op de Nieuwstad en de hoofdprijs was een auto." Zeven dikke plakboeken staan boven in de kast. Een ervan komt te voorschijn om alle krantenknipsels te tonen. "We hebben zo vaak het landelijk nieuws gehaald. De hele restauratie ging met horten en stoten. Soms was het geld halverwege het jaar op, maar we gingen gewoon door met WÊÊmii sSSÜ i ÜÉÈiaj ''mmi 'isèstó i!S,l -jjrij

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2014 | | pagina 10