kJ* Tekst: Agnes van Brussel Foto’s: Yke Ruessink Waar is de fiets? Het is maar een beknopt voorbeeld van het precisiewerk, dat Willems verricht. Op zijn website deelt hij al zijn doorwrochte bouwmethodes met elke liefhebber, die zich maar meldt. Inmiddels heeft hij al 600 uur werk in zijn middeleeuwse stad zitten. Het is deels liefdewerk, anders zou het zelfs voor een museum onbetaalbaar worden. In zijn maquettes verwerkt Willems vaak een grapje. Ergens tussen de gevels staat een fiets geparkeerd. Een fiets? In de middeleeuwen? Dat hadden die middeleeuwse burgers wel gewild. Maar de fiets werd pas halverwege de negentiende eeuw uitgevonden. ”Ik vertel bij een rondleiding of lezing in het museum er altijd bij, dat er een fietsje in de maquette van Zutphen te vinden is. Ik doe dat omdat mensen dan veel beter gaan kijken in hun naarstige zoektocht naar het misplaatste fietsje. Sommigen worden er wanhopig van. Twee fraaie maquettes van Zutphen in 1180 en 890 staan in het Stedelijk Museum. Ze zijn tot stand gekomen in nauwe samenwerking met Michel Groothedde. ”Leuk om te doen, maar het lastige is, dat je bij elke nieuwe archeologische opgraving de maquette weer moet aanpassen aan Michels bevindingen.” Willems lacht erbij, want de jarenlange samenwerking schijnt niet te lijden onder de verbeterzucht van de stadsarcheoloog. Dit jaar verscheen Grootheddes proefschrift over de Zutphense Palts. Op zijn aanwijzingen bouwde Willems de Palts na. In februari ging de Palts mee naar de Burgerzaal in Zutphen, waar Groothedde, de dag na zijn promotie in Leiden, zijn proefschrift toelichtte voor het Zutphens publiek. Kasteelruïnes Het is bijzonder dat zo’n technisch en ambachtelijk vakman ook de ambitie en het talent heeft om zijn kennis over te dragen. Hij geeft niet alleen lezingen en cursussen bij de historische vereniging, hij adviseert ook bij een schoolproject, opgezet door de werkgroep bouwhistorie, over torens in de stad. Een tijdje terug hielp hij een docent van het Baudartius om met de leerlingen kijkdozen te laten maken van door hen gefotografeerde stadstaferelen in Brussel.” Ik wil ze vooral leren om goed te kijken,” licht hij toe. “Ik ben altijd nog van plan om een handleiding te maken voor bezoekers van een kasteelruïne. Als je iets meer weet is het zoveel interessanter. Onze eigen vakantie staat ook altijd in het teken van kastelen en ruïnes. Ik blijf in Duitsland steeds nieuwe ontdekken. Kastelen in Nederland zijn vaak te perfect hersteld bij restauraties. Dat vind ik wel eens jammer. Hoewel je ook niet moet hebben dat een ruïne totaal verloedert zoals kasteel Nijenbeek in Voorst. Gelukkig komt er nu financiële steun voor dit kasteel vanuit de Provincie Gelderland. Er bestaan helaas geen sancties voor het niet onderhouden van een monument. Soms zou je dat wel wensen. MUURTOREN HAGEPOORTPLEIN 8 Opmeting schaal l IOO }j>i ga -

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 8