o het authentieke monument uit 1910. Drie kinderen kreeg hij, waarvan er één tot zijn verdriet op zevenjarige leeftijd overleed. Inmiddels zijn de andere twee kinderen uit huis en heeft hij de jongenskamer van zijn zoon op zolder ook beschikbaar om zijn maquettes op te stellen. Vele uren per dag brengt hij door aan zijn tekentafel en zijn werkbank. Langzaam maar zeker komt daar een droom van een middeleeuwse stad tot stand. Hij maakt de stad in opdracht van een nieuw militair museum in Soesterberg. Speciaal voor dit interview maakte hij van alle losse onderdelen de beoogde opstelling. Twee houten trappen op en daar staat de bijna complete stad op het bed van zijn zoon. “Het is een reconstructie op schaal 1:300 van een stad aan het begin van de 14e eeuw,” legt hij uit. Met al zijn ervaring en op basis van veel literatuur is hij tot dit bouwkundig hoogstandje in staat. “Het is een denkbeeldige stad, maar als je goed kijkt zie je het Broederenklooster, de Berkelpoort, de Kruittoren, maar er zitten ook stukjes Utrecht, Deventer en Arnhem in.” Je kunt er uren naar kijken, want vooral de details zijn bijzonder. De kleuren van de huizen, de verschillende daken, de waterpartijen in glanzend zwart vanwege de lichtreflectie en de levensechte grasveldjes. “Hoe ik die groene veldjes maak? Twee lagen grijze grondverf, waarvan ik de laatste niet laat drogen. In de natte grondverf, strooi ik gezeefd zand, dat gebruikt wordt in vogelkooien. De schelpen en steentjes zeef ik er dan uit met een theezeefje. Deze laag moet goed drogen. Daarna haal ik met een babyborstel voorzichtig het overtollige zand weg. Tenslotte kan de kleur groen erop.” VY i I I I

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 7