Een fiets in een middeleeuwse stad jfinr II is De maquettes van Constant Willems Niemand kent het Nieuwstadskwartier zo goed als Constant Willems. In de zeventiger jaren bracht hij daar alle huizen in kaart als bouwkundig tekenaar in dienst van architectenbureau Heineman (nu VBW- architecten). Alle gevels heeft hij er op gemeten. “Daar begon mijn liefde voor Zutphen,” vertelt hij. “Ik ben er direct naar een huis gaan zoeken.” Volgens Willems was de Nieuwstad destijds behoorlijk verkrot. De sloophamer was er al gehanteerd en maakte van de Polsbroek een kale vlakte. Er waren plannen voor een verkeersader door de Nieuwstad. De toenmalige wethouder Gé Baas-Goosen had rigoureuze plannen. In diezelfde tijd is ook Het Oude Bornhof nog maar net aan haar vernieuwingsdrang ontsnapt. Gelukkig was er genoeg verzet tegen de sloopplannen. Het Wijnhuisfonds was al actief en de NV Stadsherstel werd net opgericht met het doel om monumenten te restaureren. architectenbureau kreeg ik de kans om aan grote restauraties mee te werken en in de avonduren haalde ik de benodigde bouwkundige diploma’s. Hobby en werk vielen bij Constant Willems volledig samen. Huis Bergh in ’s Heerenberg was een van zijn mooiste projecten. Na het opmeten van het gehele kasteel bouwde hij er zes maquettes van. Die maquettes waren aanvankelijk alleen hobby, net als modelbouw van schepen, maar het architectenbureau had al snel in de gaten dat die maquettes ook voor hen heel bruikbaar waren. Veel van Willems maquettes waren puur functioneel en zijn waarschijnlijk verloren gegaan. Maar een groot aantal heeft hij nog zelf in huis of staan in musea. In Zutphen leerde Willems de stadsarcheoloog Michel Groothedde kennen, die in 1994 de werkgroep bouwhistorie oprichtte met de toenmalige stadsarchivaris Richard Hermans. Vanaf het begin was Willems erbij betrokken en al enige jaren is hij voorzitter. Het is een zeer actieve werkgroep, die voortdurend op pad is om bouwhistorisch onderzoek te doen, cursussen aanbiedt en ook rondleidingen verzorgt. Op zolder Het vervroegde pensioen was voor Willems geen dramatisch einde van zijn carrière. Hij bouwt rustig door op de zolder van zijn huis aan de Kuiperstraat. De meest fraaie maquettes komen daar tot stand. Al 37 jaar woont hij met zijn vrouw en kinderen in Huis Bergh “Ik heb in mijn leven maar één sollicitatiebrief geschreven,” vertelt Willems. “Ik had havo gedaan en kwam uit militaire dienst. Ik wist niet wat ik wilde, maar een buurman van mijn vroegere klassenleraar adviseerde me te solliciteren bij het architectenbureau in Velp. Hij kende mijn interesse voor kastelen. Ik werd er aangenomen zonder enige bouwkundige ervaring en ben er (met een kleine onderbreking in de tachtiger jaren) tot mijn vervroegde pensioen gebleven. Ik bouwde al huizen in de box en was altijd al geïnteresseerd in geschiedenis. Bij het

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 6