Monumenten, muziek en theater Colofon www.zutphensepracht.nl fel www.zutphensepracht.nl Agnes van Brussel, Hoofdredacteur Muziek theater en monumenten passen wonderwel bij elkaar. Dat bleek ook weer tijdens het cellofestival eind augustus. De schelpenkoepel en de tuin van het voormalig SSR gebouw leenden zich perfect als centrum voor alle bezoekers. De Sint Jan was als vanouds de locatie voor virtuoze klassieke celloconcerten. Nieuw was het Koelhuis als locatie. De vernieuwende cellomuziek van Sophie Harris paste goed bij de sfeer van het industriële erfgoed. Het ongepolijste industriegebouw oefent een grote aantrekkingskracht uit op het publiek. Ook ‘Gast in Zutphen’ koos deze locatie voor een tussentijdse versie van haar theaterfestival op zondagmiddag 15 september. Hoofdredacteur Redactie Vormgeving en marketing Advertenties Redactieadres Agnes van Brussel Agnes van Brussel, Jeroen Krijnen, Agnes Koster - de Lange, Hendrik Haafkens, Ton van Ingen Schenau, Harriët Verbeek, Marion Traas Berthil van den Brink info@zutphensepracht.nl of tel. 0575 - 785 670 Weg naar Laren 45, 7203 HE Zutphen In dit nummer van Zutphense Pracht vertelt Hannie Jacobs over haar drijfveren om de Joodse begraafplaats te restaureren. Ze inspireerde veel vrijwilligers om mee te werken. “De sfeer van die plek is heel bijzonder,” zegt een van de vrijwilligers, Constant Willems (de man van de fraaie maquette op de cover). “Zodra je binnenkomt in het Metaheirhuisje stap je in een andere wereld.” In dit huisje, dat de toegang vormt tot de begraafplaats, is nu een kleine fototentoonstelling te zien over het leven van Joodse vrouwen in Zutphen voor de oorlog. Een aanrader om daar een kijkje te nemen. Veel materiaal van deze tentoonstelling komt uit het Regionaal Historisch Archief in de Spiegelstraat 13-17, een plek waar je een schat aan historie kan vinden over bewoners en panden van Zutphen. Het mooiste archiefstuk ligt de hele maand oktober ter inzage, een atlas uit 1663. Je kunt er iets van bekijken in deze Zutphense pracht, maar leuker is het om het boek zelf te gaan bekijken in het Historisch Archief. Het boek dingt mee met de landelijke prijs voor Stuk van jaar. Tot 1 november kunt u uw stem uitbrengen via de website: www.onsdna.nl. Stemmen dus, want dit archiefstuk is het waard om ook buiten Zutphen in de belangstelling te komen. Jammer dat het maar een dag was. Dat was de voornaamste kritiek, die Ap Lammers als voorzitter van de nieuwe Stichting Open Monumenten Comité te horen kreeg. Op zaterdag 14 september was Zutphen in haar element. Heer Borro was teruggekeerd uit de veertiende eeuw in zijn huis aan het Oude Bornhof. Kinderen knutselden en kleurden daar papieren monumentjes van ‘Liefs uit Zutphen’. Op het ’s Gravenhof vond een theatrale middeleeuwse rechtszitting plaats. Overal in het historische centrum van de stad was muziek en zang te horen. Het Wijnhuisfonds zorgde voor een ontvangst in haar kroonjuweel, Dat Bolwerck. Het pand is leeg en wordt binnenkort grondig gerestaureerd om ruimte te maken voor nieuwe huurders. Het was druk in de Burgerzaal waar ruim 1300 mensen zich lieten informeren over de stadswandelingen en de te bezichtigen monumenten. Aan het eind van de dag werd de Paltsprijs uitgereikt aan de mooiste restauratieprojecten van de afgelopen twee jaar. De Joodse begraafplaats kreeg de juryprijs en Groenmarkt 28 de publieksprijs. Zutphense Pracht is een full color magazine over monumenten, bouwhistorie en archeologie in Zutphen en verschijnt 2 keer per jaar. Het is tot stand gekomen door samenvoeging van de nieuwsbrieven ‘Monumentaal’ van de Gemeente Zutphen en ‘Monument’ van Stichting het Wijnhuisfonds. Zutphense Pracht verschijnt in een oplage van ca. 2300 exemplaren en wordt verzonden naar alle sponsors, huurders en donateurs van het Wijnhuisfonds en relaties van Monumentenzorg Zutphen, waaronder de bewoners van Zutphense monumenten. Ook wordt het magazine verkocht in alle boekhandels van Zutphen en Warnsveld. Voor meer informatie, nieuws en voorgaande exemplaren gaat u naar www.zutphensepracht.nl. Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door printouts, kopieën, of op welke andere manier dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. De informatie in deze uitgave is met de grootst mogelijke zorg samengesteld. Uitgevers en auteurs zijn niet aansprakelijk voor mogelijke handelingen en/of beslissingen gebaseerd op deze informatie.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 5