1 1 Rodetorenstraat 51/Ravenstraatje 3 1 Meer informatie: www.museumwinkelhetsnoepje.nl Ton van Ingen Schenau Beknopte historie Meer informatie is te vinden in: ZAP 58:Bert Fermin, Michel Groothedde en Jeroen Krijnen 2010: Elf eeuwen historie in en onder Rodetorenstraat 51. Archeologische begeleiding en bouwhistorisch onderzoek. Tweehonderdvijftig soorten snoep Met het nostalgisch snoepwinkeltje en twee tentoonstellings ruimten in Ravenstraatje 3 is het project nog lang niet afgerond. “Die snoepwinkel was eigenlijk maar een geintje, maar dat blijkt een gouden greep,” vertelt Bosheide. “Het idee is vijf jaar geleden op vakantie in Frankrijk ontstaan. Op TV zag ik een film over nostalgische Franse snoepjes. Het leek me wel leuk voor mijn vrouw Heidi om daar een winkeltje in te beginnen. De volgende dag zijn we een serie winkels afgegaan en hebben we veertig doosjes Franse snoepjes gekocht. Via internet heeft zij daarna de Nederlandse importeurs opgezocht en zo hebben we een voorraad opgebouwd. Tijdens het museumweekend in 2012 is de winkel voor het eerst open gegaan. We kregen toen de vraag waarom we geen Hollandse snoepjes verkochten. Het balletje is toen verder gaan rollen en inmiddels hebben we meer dan tweehonderdvijftig soorten Hollandse-, Belgische-, Franse-, Zweedse-, Engelse-, en Duitse snoepjes in huis. Verder zijn we gespecialiseerd in snoep voor mensen met voedselallergie. We exporteren zelfs naar Australië en Canada. Museumwinkel Het Snoepje is van woensdag tot en met zaterdag van 10 tot 18 uur geopend. De bibliotheek is alleen op afspraak en tijdens het monumentenweekend te bezichtigen. In 1845 stichtte de bewoner van het pand Christiaan Henny (kruidenier en raadslid) met Gerrit Jan Dercksen (handelaar in schors en effecten) er een brandverzekeringsmaatschappij ‘De Nederlanden 1845’. In de volksmond werd dat al gauw ‘De Zutphense’ en later ‘De Brandkas van Henny’. Na een fusie met de Nationale Levensverzekeringsbank in 1963 werd de naam veranderd in Nationale Nederlanden, een onderdeel van de ING Groep In het pand zat daarna nog enige tijd een kunstgalerie en daarna een verzekeringskantoor. De huidige eigenaar/bewoner heeft in het pand een nostalgisch snoepwinkeltje gevestigd en de binnenplaats getransformeerd tot een bibliotheek annex vergaderruimte. voorzien. Een mooie plek om de kloosterbibliotheek van het Kruisherenklooster, die ik in 2009 via internet gekocht had, onder te brengen. Het probleem was alleen dat de bijbehorende boekenrekken er niet in pasten. Er moest 24 meter aan kasten een plek krijgen. Die waren vier meter hoog. Daarvoor moest de binnenplaats worden uitgediept. In overleg met de gemeente werd daar archeologisch en bouwhistorisch onderzoek gedaan. Na veel getouwtrek kreeg ik een bouwvergunning en konden de boekenrekken met hun inhoud een plek in de bibliotheek krijgen. Alleen het glas in de binnenkoepel moet nog vervangen worden. Daar komen de glas- in loodramen van de kapel van het Rooms Katholieke Walburgisziekenhuis in. Die heb ik twee jaar geleden kunnen kopen van een oude verzamelaar.‘Spei Meae Anchoram In Deo Figo’ (Ik vestig het anker van mijn hoop op God) staat erin. In de bibliotheek kunnen vergaderingen, workshops en lezingen voor kleine groepen worden gehouden. Er zijn al drie lezingen geweest over het nieuwe personenrecht. Er staat ook een Fra nse tafel die uitgeklapt vijftien meter lang is. Een mooie plek ook voor het jaarlijkse diner van het bestuur van de Nationale Nederlanden”. Bij archeologisch onderzoek in 2010 is op het achterterrein van Rodetorenstraat 51 en Ravenstraatje 3 nog een stukje bestrating uit de 15e eeuw gevonden. Vanaf de late middeleeuwen zijn deze panden met elkaar verbonden via een binnenplaats. De Naam Gruythuis (Ravenstraatje 3) duidt erop dat in die panden gruyt, een ingredient bij de productie van bier, werd gemalen. Dat gebeurde tussen 1648 en 1688 in het pand Rode Torenstraat 51 met een rosmolen. Waarschijnlijk is het huis in vroeger eeuwen gebruikt als een pakhuis en woonden de eigenaren destijds elders. ïl

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 51