Nostalgisch snoepgoed in het 'geboortehuis' van De Nationale Nederlanden I 1 Het Ravenstraatje is een klein 'slurfje' van de Zaadmarkt naar de Rode Torenstraat. Op het oog een onaanzienlijk straatje in de Zutphense binnenstad. Schijn bedriegt, want ook hier vertellen historische panden de geschiedenis van de oude Hanzestad. Kleinste klokje Van Bosheide is een ‘Zutphenees’ en een verhalenverteller. “Ik ben hier geboren. Deze wijk ken ik echt op mijn duimpje. Tot mijn achtste heb ik ‘onder de Wijnhuistoren’ gewoond. In de Lange Hofstraat. Daar heb ik op de zolder, die dertig meter lang was, fietsen geleerd. Bij de klokkenveiling ten bate van de restauratie van het carillon in 1981 heb ik als aandenken aan die tijd het kleinste klokje gekocht. Ik speelde hier altijd in de buurt. Later zijn we verhuisd naar het Vijverplan, maar daar voelde ik me als een kat in een vreemd pakhuis. Ik heb niets met buitenwijken. Ik voel me pas lekker in de binnenstad. Daarom bivakkeerde ik als kind vaak bij de familie Withuis in de Nieuwstad”. Van Bosheide is geïnteresseerd in cultuur, antiek en de geschiedenis van zijn geboortestad. Hij vervolgt: “Dat heb ik van mijn grootouders. Net als zij bewaar ik van alles en nog wat. Boeken, oude foto’s en prentbriefkaarten. Ik heb ook alle pasporten van de familie vanaf 1870 in mijn bezit. Ook heb ik iets met historische panden. In 2008 kocht ik Rodetorenstraat 51. Daar wilde ik wat mee doen. Het liefst renoveren. In 2010 kwam daar Ravenstraatje 7 bij. Dat had een binnenplaats. Die was door een van de vorige bewoners clandestien van een dak Op de gevel van nummer 3 staat bijvoorbeeld ‘t Gruythuis. Die naam is ontleend aan de handel in gruyt, een kruidenmengsel waarmee bier op smaak gemaakt werd en de houdbaarheid werd verlengd. Later werd in dat pand De Nederlanden van 1845 (thans Nationale Nederlanden) geboren. De ‘brandkas van Henny’ luidde het in de volksmond. Bijzonder is ook dat het pand via een overdekte binnenplaats een verbinding heeft met het pand Rodetorenstraat 51. Daar stond de rosmolen waarmee het gruyt gemalen werd. In ‘t Gruythuis is nu een nostalgisch snoepwinkeltje gevestigd en de overdekte binnenplaats herbergt de bibliotheek van het Kruisherenklooster uit Uden. Boven de winkel wonen Herman van Bosheide en zijn vrouw Heidi Drosterij. In de keldergewelven huist de ‘brandkas van Henny’. Daar worden regelmatig tentoonstellingen gehouden. Vanaf december 2013 krijgt de historie van het verzekeringsconcern een permanente plaats in de erkerkamer naast de winkel.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 50