M - o J dl p ri HMHii graag samen in. Hij heeft veel verstand van antiek en voor mij is de sfeer bepalend.” De winkel kwam op hun pad en ze waagden de sprong. Het is allemaal snel gegaan. Twee jaar geleden leerden ze elkaar kennen. Afgelopen juni traden ze in het huwelijk. In mei huurden ze het pand en nu is er een winkel en een woonhuis om je vingers bij af te likken. Dat betekende keihard werken, zowel in de winkel als in de bovenwoning. Het is misschien nog niet zo perfect als Anja zou willen, maar rondkijkend besef je dat het nauwelijks perfecter kan. Alles van de vloer tot het plafond zit strak in de roomwitte verf. Het huis is niet groot maar oogt daardoor ruim. De keuken is met de kamer verbonden door een glazen luik, waardoor het licht uit de oude ramen tot in de keuken reikt. Het trappenhuis is relatief ruim en voorzien van een sobere zwart smeedijzeren leuning. Mooi is de kaarsenkroon in het trapgat. De slaapkamer is een plaatje met een antiek sprei op het bed en nisjes in de muur, waar een heiligenbeeld in staat. De zolder heeft een origineel donker houten balkenplafond en is ook al volledig ingericht met een functionele werkplek en een kamer, waar beider kinderen kunnen vertoeven. De geschiedenis van het pand De van Kleunens zijn benieuwd naar de geschiedenis van het pand, maar nog te druk geweest om zich erin te verdiepen. Dus doen we een kort archiefonderzoek in de Spiegelstraat om iets meer te weten te komen. Dat lukt verrassend goed. Het archief in de Spiegelstraat is op zichzelf al een bezoek waard omdat het een schitterend monument is. Wil je zoeken naar voorgaande bewoners dan word je in de studiezaal op weg geholpen door een van de medewerkers. Via huisnummer, straat en kadastraal nummer vinden we in de Collectie Historisch Kadaster namen van voorgaande eigenaren. In enkele stappen vinden we Knopenmaker van Helm als bewoner in 1777. We komen in een uurtje niet verder dan dat jaartal. Maar aanknopingspunten voor een verdere zoektocht zijn er genoeg. Dan speuren we nog even in het archief van Het Wijnhuisfonds. Daar vinden we een subsidieaanvraag voor restauratie gericht tot het Ministerie van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. De datum is november 1963 en het pand is net aangekocht op een veiling voor 7000 gulden. In de aanvraag staat dat het pand uit 1614 moet stammen en een aardige topgevel heeft. De restauratiekosten van architect Ysbrand Kok uit Amsterdam worden op ruim 55.000 gulden geraamd, waarvan het rijk 60 zou moeten subsidiëren. Maar er is nog veel meer te vinden over het pand. In 2005 deed bouwhistoricus Jeroen Krijnen een uitgebreid onderzoek naar Lange Hofstraat 26 en 28 en publiceerde daar over in Monumentaal, de voorloper van Zutphense Pracht. De beide i I

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 45