Brocante en chocola in een monument van Het Wijnhuisfonds r TX Waar ooit een knopenmaker woonde v i - 1 -2 44 Op de vide van de winkel 'Heerlyck Goed' aan de Lange Hofstraat waan je je in de film 'Chocolat'. “Welke bonbon wil je proeven,” vraagt eigenaresse Anja Broekman, terwijl ze wijst op de bonbons onder de glazen stolpen op een antieke tafel. “Puur, melk, met of zonder likeur, met sinaasappel misschien? Kijk dit is de bonbon, 'Heerlyck Zutphen', met tonen van gember en kaneel, verwijzend naar de specerijenhandel van weleer. We zitten aan een oud Frans bistrotttafeltje en kijken uit over de winkel. Er klinkt melancholieke Franstalige muziek. “De film Chocolat?” Anja moet lachen. “Dat hebben al meer mensen opgemerkt.” Toch is de winkel niet alleen een chocolaterie, maar vooral ook een brocante met oude interieurartikelen uit Frankrijk en België. Je vindt er servies, schilderijtjes, oud speelgoed, kanten kleedjes, heiligenbeelden, tasjes, koffers en... een doos met wel duizend oude knopen. Die knopen maken de cirkel rond. Want in 1777 woonde hier knopenmaker van Delm. Het pand heeft een rijke geschiedenis, net als alle waren in de winkel. Het verleden is in alle opzichten tastbaar. “Mensen blijven vaak lang neuzen in de winkel,”vertelt Anja, want ondanks de beperkte ruimte is er heel veel te zien. Pronkstuk is de goudkleurige oude kassa, waar ze dagelijks achter zit. Dat is wel erg wennen na een baan als marketingmanager bij een schouwburg in het zuiden des lands. “Ik kwam een jaar geleden naar deze regio voor de liefde Antiek Echtgenoot Bas van Kleunen neemt even de winkel over, zodat Anja haar verhaal kan doen en een rondleiding door winkel en woonhuis kan geven. Maar stil zitten achter de kassa is niks voor hem. Hij ziet kans nog snel even naar boven te gaan om een zwart gepolitoerd stoeltje te repareren. Hij is volgens Anja een goede restaurator. Hij zit al zijn hele leven in de antiekhandel, eerst met een antiekwinkel in Laren (NH) en later met een veilingbedrijf in Joppe. De laatste jaren stond hij veel op beurzen. Maar met de recessie is de antiekhandel flink gekelderd. Het idee om zich meer op brocante te richten komt daaruit voort. Bovendien heeft Anja talent voor styling. Ze hielp om de kraam op de beurs in te richten en was daar zo succesvol in dat de samenwerking een vervolg kreeg. We vinden dezelfde dingen mooi en we kopen en had verwacht met mijn ervaring snel een andere baan in deze regio te vinden. Maar dat viel tegen. Ik wilde niet stilzitten en zocht naar een cursus. Min of meer toevallig werd het een cursus taart decoreren. Geen idee dat je daar ook je werk van kan maken, maar nu ik deze winkel heb, maak ik ook luxe taartjes voor de vrijdag en zaterdag en op bestelling een bruidstaart. Als marketingmanager weet ik dat je moet proberen onderscheidend te zijn. Omdat we meerdere producten verkopen en ook nog workshops geven zijn we als winkel minder kwetsbaar. We zijn nog maar een paar maanden open en de loop zit er al goed in.” QPCivrlivk yjyac.l OPENINGSTIJDEN Dl t/m ZA

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 44