De drijfveer van een Hannie Jacobs Bi'® irW Ze is er niet bij op Monumentendag als de tweejaarlijkse Paltsprijs wordt uitgereikt aan de Joodse begraafplaats. Hannie Jacobs heeft zich als geen ander ingezet om deze prijs te verdienen, maar het is nu eenmaal Jom Kipoer, de belangrijkste feestdag in het Jodendom, een dag van bezinning en gebed. Joodse vrouwen “Het was hier echt een bende,” vertelt Hannie Jacobs. In de oorlog is de begraafplaats gebruikt als illegaal abattoir. Overal lagen stenen en takken. Bomen en planten overwoekerden de stenen. Bij het opruimen en kappen kwamen er oude graven te voorschijn. Zelfs een grafsteen van de grootmoeder van Emmy Rouwenhorst, Rachel Cohen. Over haar en nog een Zutphense Joodse vrouw Elisabeth Krukziener, gaat de expositie in het Metaheirhuisje. We willen iets laten zien van het leven van Joodse vrouwen in Zutphen voor de oorlog. Iedereen denkt altijd dat de Joden rijk waren, maar dat is absoluut niet waar. In de Barlheze woonden straatarme joden. Rachels kinderen zijn bijna allemaal vermoord in de oorlog. Twee bleven over, waarvan Adèle er één is. Ze trouwde met een niet-jood en dat heeft haar leven gered.” Hannie werd als baby ondergebracht in een streng Calvinistisch pleeggezin. Lange tijd dacht ze al haar familie verloren te hebben in concentratiekampen, maar in 1977 dook er een zusje op en De Joodse begraafplaats ligt schitterend te midden van rijk gevulde groentetuinen. Al van ver zie je het huisje liggen. Als Hannie Jacobs de grote deuren opendoet is het alsof er een rust op je neerdaalt. “Dat zeggen meer mensen,” bevestigt ze, “en misschien is dat ook een reden waarom zoveel vrijwilligers graag komen om te helpen bij het schoonmaken van de grafstenen.” Hannie Jacobs is de penningmeester van het bestuur van de Joodse gemeente en de drijvende kracht achter de restauratie. Ze is ook een goede gastvrouw, die graag vertelt over de geschiedenis van de begraafplaats. “Het begon allemaal zes a zeven jaar geleden bij de begrafenis/Lewajes van Adèle Nijenhuis Cohen. Het was er druk en er waren veel onbekenden voor mij. Ik hoorde een vrouw zeggen: wat een bende is het hier’ en een andere vrouw reageerde. ‘Dat is het altijd op een joodse begraafplaats.’ Na afloop werd ik door Emmy Rouwenhorst, de dochter van de overledene uitgenodigd om mee naar huis te gaan. Ik was zo geschokt van die opmerking dat ik meteen reageerde naar Emmy: ‘Jij gaat de begraafplaats beheren en we gaan zorgen dat het er schoon is en de schade wordt hersteld.’ Na een telefoontje met voorzitter, Rob Lezer ging het bestuur met het plan akkoord. Vanaf dat moment hebben we ons met alle mogelijke middelen ingezet om de restauratie van de begraafplaats te realiseren. We vroegen hulp aan de leden van de Joodse gemeente en begonnen aan een intensief en succesvol traject van fondswerving en restauratie.” Tot Hannies vreugde meldden zich steeds meer mensen aan om te helpen, soms uit onverwachte hoek. De begraafplaats was in 2002 al aangewezen als rijksmonument en dat gaf ingang voor subsidieaanvragen bij de Provincie en het Rijk. De oud-restauratoren Constant Willems, Gerrit Bouwhuis en Robert Nijenhuis ondersteunden het bestuur bij de restauratie en verzetten zelf ook heel veel werk. 42 I i.AMI T ^«3

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 42