B I h I KgWg O Agnes van Brussel Een stad in de toren Ooit waren er plannen om in de muurtoren een oefenruimte voor de stadsbeiaardier te maken, maar dat plan kwam niet tot uitvoering. Henk Blaak droomde met zijn broer al een tijd over een torenkamer, waarin zij hun modelspoorbaanhobby konden uitvoeren, maar een aanvraag om dit plan mogelijk te maken door een opening te maken in de stadsmuur stuitte op bezwaren van de gemeentelijke monumentenzorg. Voorlopig reisde Henk Blaak daarom naar het huis van zijn broer in Lelystad en werkten ze daar samen aan de bouw van hun ministad met spoorbaan. Een stad in de vijftiger jaren met alles wat daarbij hoort. Toen zijn broer na een kort ziekbed overleed, kreeg Blaak drie grote modulebakken met de onderdelen van hun stad met spoorbaan mee naar huis. Hoe verdrietig ook, er kwam een dag dat Blaak besloot zijn hobby te hervatten. Hij nam contact op met architect Géke de Wilde en samen maakte ze een nieuw plan voor de torenkamer. De Wilde, die zelf zijn kantoor in de Bourgonjetoren heeft, is wel een expert te noemen, wat betreft het behoud van de Zutphense torens. Het lukte hem na anderhalf jaar om toestemming te krijgen voor de toegang tot Blaaks torenkamer. Er kwam een gat in de muur, geen mooi afgewerkte poort, maar een grove doorgang alsof er een kanon op is afgeschoten. Daarnaast kwam een smalle opening zoals die er oorspronkelijk in zaten voor de pijl en boogschutters. De verbouwing is nog maar net achter de rug, maar er is een begin gemaakt met het opbouwen van de modelstad. Blaak houdt van treinen en van industrieel erfgoed. Met zijn vrouw, Karen de Vries, maakt hij de mooiste treinreizen en vindt daar inspiratie voor zijn modelspoorbaan. Soms vindt hij tussen de onderdelen in de bakken nog briefjes van zijn broer met ideeën voor verdere uitbouw. Omdat zijn schoonzus verhuisde, kwam onlangs ook de poes van zijn broer naar Zutphen. Die scharrelt nu nog wat onwennig rond. Straks als ze gewend is mag ze ook op stap naar de middeleeuwse toren en kijken naar de zoevende treinen in de torenkamer. De situatie in de jaren zeventig. De toren (rechts) is voorzien van allerlei soorten plaatmateriaal en dakbedekking. - -

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 37