r Ij Workshops in het najaar y Energiebesparingadvies voor Monumenten M H - Si"* dip I MT11 30 Agnes van Brussel Aanmelden via e-mail: tgrootroessink@linova.nl Goud Het is niet alleen maar duurzaamheid en besparing, wat Voshart uitdraagt. Een dik plakboek komt tevoorschijn. Het goud op de foto’s lacht je tegemoet. Voshart is internationaal specialist op het gebied van vergulden. In 2010 verguldde hij de Viktoria in Berlijn, een giga- engel van zeventig meter hoog, die boven de stad uittorent. Hij verguldde een draak op het station van Den Bosch. Hij werkte vele nachten aan de restauratie van het interieur in het Amsterdams concertgebouw. En dichterbij, verguldde hij de kogel op de Walburgiskerk. Veel haantjes op kerktorens kregen nieuwe gouden veren. Sommige plaatjes staan niet in plakboek, maar zitten wel in zijn hoofd. Dat zijn de projecten van koninklijke opdrachtgevers, die er niet mee in de openbaarheid willen. Het zijn prestigieuze opdrachten, leuk, maar Voshart geniet ook van zijn workshops voor de hobbyist. Lesgeven doet hij graag. Voor professionals op het Nationaal Restauratiecentrum in Amsterdam, maar ook gewoon op de Revelhorst of in zijn winkel Bella Tinta. Een energieadvies brengt in kaart hoe je in een monument energie bespaart en het wooncomfort verhoogt. De kosten van de energiebesparende maatregelen worden berekend, en de tijd die het duurt, voordat je de investering terugverdient. Een energieadvies wordt opgesteld door een onafhankelijke adviseur. Eerst wordt er een energieonderzoek in de woning gedaan. Dit neemt anderhalf tot twee uur in beslag. Binnen 14 dagen presenteert de energieadviseur de rapportage en licht deze toe bij Bella Tinta aan de Lange Hofstraat 30 te Zutphen. Een energieadvies kost gemiddeld 300,-. In het kader van het project “Duurzame energiebesparing voor monumenten” kan Bella Tinta 150,- subsidie geven voor 50 energieadviezen. De subsidie komt van de gemeente Zutphen. Handig bij de voorbereiding: bouwtekeningen (indien nog aanwezig), energieverbruikcijfers en uw wensen t.a.v. comfort en energiebesparing Werken met Stuc Deco en Stuc Granito voor particulieren Locatie: Linova Verf Bladgoud, Gelderhorst 12 in Zutphen. Tijd: van 19 tot 21 uur Kosten: 65 Werken met Leem designstuc voor particulieren Locatie: Linova Verf Bladgoud, Gelderhorst 12 in Zutphen. Tijd: van 19 tot 21 uur kosten: 65 Bij het ter perse gaan van dit nummer waren nog niet alle data en locaties bekend. Zie hiervoor www.linova.nl Basiscursus Vergulden met bladgoud Data: 31 oktober, 7 november, 28 november Tijd: van 19 tot 21.30 uur Kosten: 75 aanschaf van 1 boekje bladgoud 40 Minerale verf maar dan anders Locatie: Linova Verf Bladgoud, Gelderhorst 12 in Zutphen. Tijd: Van 18 tot 20.30 uur, vanaf 17.30 broodmaaltijd en soep. Kosten: 75 Een fietsenmaker die ook koffie verkoopt. Dat inspireert ons. We richten ons veel op restauratie van monumenten. Monumenten- bezitters kunnen via ons een energiebesparingadvies krijgen met subsidie van de gemeente. Energiebesparing en monumentenzorg lijken met elkaar op gespannen voet te staan, maar er zijn nieuwe ontwikkelingen op het gebied van isolatie, die heel rendabel zijn.” Voshart wijst op isolerende verf, Thermoshield. “Veel isolatiemateriaal, dat de laatste jaren is toegepast blijkt ongezond, zoals glasvezel en piepschuim. Er zijn alternatieven voor.” i

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 33