Het ambacht en de kracht van de stad Een verfgroothandel met een passie voor monumenten Het schilderen als ambacht dreigde te verdwijnen. Dat ging Peter Voshart aan het hart. Vroeger kon een schilder vergulden, marmeren, kleuren mengen, vertelt hij. Dat leerde je op de schilderschool. Maar het accent verschoof naar snel en goedkoop. Paneeldeuren werden gladde deuren. Muurdecoraties werden overgeschilderd. De verven werden gemaakt uit aardolie en bevatten ongezonde oplosmiddelen. In 1990 begon ik mijn verfwinkel Linova (lino/ lijnolie, nova/ nieuw) in de Laarstraat en sinds 2001 zit ik op de Revelhorst. “Ik wilde het anders doen, duurzamer. Ik wilde verf maken uit herwinbare grondstoffen. Vlas kan je elk jaar zaaien en oogsten. Oplosmiddel kan vervangen worden door bindmiddel.” Het besef dat verf milieu- en mensvriendelijker moest worden is ook in de politiek doorgedrongen. Sinds 2010 mag er maar een klein percentage oplosmiddel in verf zitten. Bella Tinta Peter Voshart zit midden tussen de verfartikelen in zijn bedrijf op de Revelhorst, waar hij werkt met een team van tien medewerkers. Achtduizend verschillende producten vind je er. Veel verf natuurlijk, maar ook alle mogelijke kwasten, schilderspigmenten en bladgoud. Ooit gehoord van een klopkwast? Vergulden is Linova’s specialiteit. “Maar,” waarschuwt hij, “er ligt hier geen berg goud. Het goud ligt elders opgeslagen.” De producten gaan vooral naar schildersbedrijven en schildersopleidingen tot ver over de grens. Het laden en lossen maakte de stap naar de Revelhorst nodig. Maar Voshart miste de reuring van de stad en het contact met de Zutphenaren. Hij houdt van het lokale en gelooft in de kracht van de stad. Daarom begon hij Bella Tinta in de Lange Hofstraat, een winkel met een bijzonder concept. In Bella Tinta verkoopt hij niet alleen verf, maar ook andere interieurartikelen van ecologische en kleinschalige bedrijven. Je vindt er viltstoffen van Nederlandse schapen van de Felt Factory en meubels van meubelmakers uit de buurt. Hij zoekt de samenwerking op met bouwkundigen en specialisten op het gebied van energie, laat ze spreekuren houden in de winkel, presentaties en workshops geven. Zelf geeft hij workshops in het vergulden. Nu nog op de Revelhorst, maar binnenkort ook in de winkel. “We (een team van tien medewerkers) zijn actief en proberen van alles uit. We gaan niet zitten wachten achter de toonbank. Het is crisis en we moeten anders met elkaar omgaan. We hebben een half jaar lang gastwinkeliers uitgenodigd in de winkel. Ecogast noemden we die formule. Maar na een half jaar verzandde het initiatief. Dat is niet erg. In Amsterdam zie je meer conceptstores.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 32