r5 Laarstraat 9 29 opzet. Hier horen de aangetroffen resten van de enfilade en de hergebruikte brede paneeldeuren met architraaflijsten ongetwijfeld bij. Het lijkt er al met al sterk op dat in de 18e eeuw, in ieder geval achter Bornhovestraat 43, een achterhuis is gebouwd, danwel ingrijpend is verbouwd en dat een volledig nieuwe bouwkundige opzet kreeg met vloeren, tussenmuren met enfilade en bijbehorende afwerkingen, zoals stucplafonds. Het is niet ondenkbaar dat ook de keuken in het souterrain toen werd gerealiseerd. Als opdrachtgever voor deze omvangrijke aanpassing van het huis kan heel goed Johanna Geertruit Schimmelpenninck van der Oye hebben opgetreden. Zij kocht het huis in 1720 en bewoonde het tot 1757, toen het werd gekocht door Gerrit Schimmelpenninck van der Oye, eveneens een goede kandidaat om de verbouwing geïnitieerd te hebben4. paneeldeuren met bijbehorende architraaflijsten uit de 18e eeuw dateren en rond 1900 bij het maken van de (in 2012 gesloopte) gang zijn hergebruikt (aft. 15) Verder bleek bij het verwijderen van één van de tussenmuren tussen twee vertrekken van de enfilade aan de achterzijde dat deze gelijktijdig met de vloer en balken erboven en met de aansluitende stucplafonds moet zijn opgetrokken. De vloerbalk direct boven de tussenmuur had bijvoorbeeld geen verfsporen, er waren slechts mortelsporen zichtbaar (aft.16): de balk en muur eronder zullen daarom in één bouwcampagne zijn ingebouwd. Omdat het gaat om ongedecoreerde balken (wankant beslagen) zullen de twee stucplafonds links en rechts van de gesloopte halfsteens tussenmuur ook deel hebben uitgemaakt van de oorspronkelijke Dit huis is vermoedelijk in de 18e eeuw aan de achterzijde (tegen de veldzijde van de stadsmuur) uitgebreid met een nieuwe, onderkelderde vleugel. Daarbij is een geheel nieuwe kapconstructie op zowel voor- als achterhuis geplaatst. In de negentiende en begin twintigste eeuw is het huis geleidelijk opgedeeld in vier woningen met eigen voordeuren. In 1964 en 1975 zijn twee grote etalageruiten in de voorgevel geplaatst. Deze zijn in 2012 weer vervangen door gereconstrueerde empire- schuifvensters. de winkelruimte en het restaureren van de winkelpui uit 1933. (aft.18) De rechterhelft van het pand (Laarstraat 11) is niet bezocht. Tijdens de ontmanteling van het oude winkelinterieur kwam een vakwerkwand tevoorschijn die als bouwscheiding fungeert tussen nummer 9 en nummer 11. Het stijl- en regelwerk is uitgevoerd in eiken, het vulwerk bestaat uit hergebruikte baksteen, gemetseld in leem (aft.19). Samenvatting van de bouwgeschiedenis Ter plaatse van een oud huis is in de eerste helft van de 17e eeuw een fors huis van twee lagen en een kap (nok evenwijdig aan de straat) tegen een muur uit de eerste helft van de veertiende eeuw aangebouwd. Om dit huis te bouwen zijn waarschijnlijk sloopstenen van de afgebroken voorganger hergebruikt in de voorgevel. In nummer 43-45 dateren uit de 17e eeuw nog de voorgevel en in nummer 43 nog de verdiepings- en zolderbalklagen. Dit adres is de linkerhelft van een tweelaags gebouw onder een zadeldak met de nokrichting evenwijdig aan de straat. (aft. 17) Het pand werd onderzocht in verband met het opknappen van De gevel van Laarstraat 9 na restauratie van de winkelpui. I

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 29