1 KJ .7- Bornhovestraat 43-45 doorsnede A.-A. Afb.12 27 Een halfronde spaarboog met een halfsteens rollaag kwam daar tevoorschijn. Het omliggende metselwerk bestond uit regelmatig gemetselde kloostermoppen. De vulling binnen de boog bestond uit aanzienlijk rommeliger metselwerk, een aanwijzing dat de boog in eerste instantie als een spaarveld is uitgevoerd. De halfronde vorm van het spaarveld is in Zutphen geen onbekend verschijnsel, in diverse panden uit met name de vijftiende en zestiende eeuw kunnen ze worden aangetroffen2. Het badkamervenster tenslotte, kon zonder problemen gerealiseerd worden; de aanpassing van het monument is minimaal en bij de rechter woning Rijkenhage 32 is in het verleden in de blinde gevel op de zelfde hoogte een goed uitgevoerd historiserend kozijn met vierruits draairaam geplaatst, dat in vorm, uitvoering en plaatsing uitstekend als voorbeeld kon dienen. (afb.8) Het spitsboogvormig spaarveld in Bornhovestraat 43. Het geeft een indruk hoe het spaarveld in Beukerstraat 77 er heeft uitgezien, hoewel deze laatste waarschijnlijk wat gedrukter en lager is geweest, vergelijkbaar met een aangetroffen spaarveld in Houtmarkt 63c. De bedoeling was om het pand te verbouwen, waarbij de historische indeling als uitgangspunt werd genomen en om constructieve schade te herstellen. In de rechter woning werd bovendien de negentiende-eeuwse bordestrap op de begane grond weer gecompleteerd en in ere hersteld. Omdat de zolders ook volledig bij de woningen werden betrokken werden deze geïsoleerd en deels van een nieuwe indeling voorzien. Het pand is gesitueerd op een dubbel breed perceel dat op het tracé van de dertiende-eeuwse stadsmuur ligt. Omdat vrijwel exact op dat tracé een forse bouwmuur staat tussen de voor- en achtervleugel was het verleidelijk hierin een restant van de stadmuur te zien. Het pand kent een lange bouwgeschiedenis, die hieronder aan de hand van enkele interessante vondsten uit de zoeken wordt gedaan. De zeer goed behouden gebleven vroeg-veertiende-eeuwse gevel van de voorganger van Bornhovestraat 43 met geprofileerde gotische nis, zichtbaar op zolder van Bornhovestraat 41. Na een gebruik van enkele decennia door een winkel in tapijten en woninginrichting, werd in 2011 het pand aangekocht met het doel om twee ruime binnenstadswoningen te realiseren (afb. 9). De achtergevel van het pand Rijkenhage 32 met de locatie van het geplande venster. Juist onder de dakgoot zijn op regelmatige afstand bouwsporen te zien die vermoedelijk horen bij de constructie van een verdwenen overstek om het regenwater ruim van de gevel te laten vallen. De voorgevel van Bornhovestraat 43-45 tijdens de reconstructie van de vensters op de begane grond. Een gotische spaarnis uit de veertiende eeuw Tijdens het stucwerkherstel op de begane grond werd in nummer 43 in de linker zijmuur aan de straatzijde een gemetselde spitsboogvormige (gotische) boog ontdekt, die bij nader inzien bij een spaarveld hoorde. (afb.10) Het spaarveld maakt deel uit van de linker zijgevel van een ouder huis op deze plaats dat omstreeks 1300 is gebouwd en dat de nokrichting evenwijdig aan de straat had met links en rechts twee grote tuitgevels. Op zolder van het linker buurpand, nummer 41 is de linker gevel zeer gaaf bewaard gebleven. Uniek is de gotische blindnis met geprofileerde hoekstenen (afb.11) waarop in 1994 sporen zijn aangetroffen van de oorspronkelijke, kleurrijke decoraties. Dwarsdoorsnede door Bornhovestraat 43 met daarin schetsmatig aangegeven de locatie van de aangetroffen spaarboog. De straat is links op de tekening. Bron tekening F. Ambagtsheer Afb.11 Afb.9 *-• j-v. -

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 27