sOT^ i i r 41 t ffl I J Rijkenhage 32a ■I 71 Afb.6 26 De samengestelde balklaag op de eerste verdieping van Rijkenhage 32a. De kapconstructie met eiken gebinten die eiken daksporen dragen is in Rijkenhage 32 en 32a nog geheel aanwezig. dat wordt onderstreept door de aanwezige historische balklagen met moer- en kinderbinten en de historische kapconstructie. In 1977 is de westvleugel gerestaureerd waarbij alle tussenliggende bouwfasen intern zijn verwijderd. Aan de hand van foto’s van vóór de restauratie is duidelijk geworden dat het pand mogelijk in de achttiende eeuw grote schuifvensters kreeg, waarvan in de negentiende eeuw de ramen werden vervangen door empire schuiframen. Ongetwijfeld zal toen ook in het interieur zijn ingegrepen, maar dat is niet meer na te gaan. Een verrassing waren de foto’s die de bewoners lieten zien van een kleine interne verbouwing enkele maanden eerder, waarbij in de woonkamer op de begane grond het stucwerk was vervangen en hersteld en waarvoor in de woonkamer op de begane grond een groot deel van de binnenzijde van de achtergevel was ontpleisterd.(afb.7) De sporenparen XX en XXI hebben een omgedraaide nokverbinding en van XXI is één van de sporen te kort geweest bij montage. Mogelijk hangt dit samen met hergebruik van dit bouwonderdeel. Er is daar een stukje toegevoegd om dit op te lossen. Gelet op de dendrochronologisch in 1307 gedateerde kapconstructie van Beukerstraat 77 en de aangetroffen verschillende spaarbogen op de begane grond zou het interessant zijn om ook de kapconstructie en de zolderbalklaag van nummer 75 dendrochronologisch te bemonsteren. Door het verwijderen van de trap naar de bovenwoning zal dat nog even op zich laten wachten. h Bij het ontpleisteren van de westelijke muur (achtergevel) op de begane grond van Rijkenhage 32a kwam een dichtgemetseld spaarveld tevoorschijn. Het geeft een goede indruk hoe de spaarvelden in Beukerstraat 75 er uit hebben gezien. De begane grond en de eerste verdieping worden beide gedomineerd door de grote hoogte van de vertrekken en de eiken balklagen van moer- en kinderbinten die de vloeren van de verdieping en de zolder dragen. (afb. 5) Op zolder is de kapconstructie in het zicht en deze bestaat uit vijf eiken gebinten die zijn voorzien van gesneden telmerken met gebroken richtingsmerken. De gebinten ondersteunen eiken sporengespannen met gespijkerde haanhouten en getoognagelde sporen in de nok.(afb.6) Agnietenconvent. Dit gebouwencomplex kwam in de vijftiende en vroege zestiende eeuw tot stand rond een huis van Hendrick Adaman aan de Oude Wand. Het werd in 1397 in gebruik genomen om het dat jaar gestichte convent van Agnieten te huisvesten1. Het bezochte gebouw staat met de nokrichting van het zadeldak haaks georiënteerd op de Oude Wand en het Rijkenhage. (afb.4) De entree bevindt zich in de lange gevel, toegankelijk vanaf het Agnietenhof. Vanaf deze zijde wordt de woning op de begane grond en eerste verdieping van daglicht voorzien, de achtergevel aan de westzijde is een blinde muur, de voormalige begrenzing van het convent. Om de badkamer op de eerste verdieping van dit grote middeleeuwse pand van daglicht te kunnen voorzien, werd ondergetekende gevraagd om ter plaatse mee te denken over de mogelijkheid van het maken van een venster in de achtergevel. Rijkenhage 32a is een woning in de westelijke vleugel van het 5380?^ Bouwhistorie Grote delen van het metselwerk van de blinde achtergevel aan de westzijde dateren uit de bouwtijd van het pand, een gegeven Afb.7 i». Afb.5 Afb.4

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 26