ft p 'h Kleuronderzoek isHI ffi Uil H wl I I 1ST SjKX TC Tekst en foto’s: Agnes Koster-de Lange Kleurrijke perioden De eigenaar van het pand gaf Bert Jonker opdracht voor een nadere kleurhistorische verkenning. Dat ging als volgt in zijn werk. Jonker verwijderde met een scalpel de verflagen laag voor laag en nam enkele monsters. Door middel van USB- microscopie bracht hij de verschillende verflagen in beeld. Dat leverde een duidelijke conclusie op. Direct na opleving van het gebouw kende het huis twee kleurrijke perioden. Daarna is het pand minimaal tien keer overgeschilderd in wit- en groentinten. Bij dit onderzoek bleek ook dat aan de erker aan de voorzijde vroeger een rolluikkast zat, vergelijkbaar met Deventerweg 81. Doordat de erker van Deventerweg 93 in de loop der jaren flink was aangepast, lukte de zoektocht naar de oude verflagen hier niet geheel. Toch kon Jonker op grond van zijn grote ervaring en kennis aan de hand van de architectonische opbouw van de gevel wel een goed kleuradvies geven. Met de aangetroffen kleuren maakte Jonker vervolgens een vertaalslag naar een kleurenwaaier. Dit alles resulteerde in een rapport met de onderzoeksresultaten en een kleurenoverzicht per bouwonderdeel. Daarin staan ook enkele fotomanipulaties op basis waarvan de schilder accenten moet aanbrengen in het houtsnijwerk. Het rapport is goed doorgesproken met Stephan Terink van Schildersbedrijf Terlak, die het schilderwerk uitvoert. Na deze grondige voorbereiding kon het restauratiewerk starten. Schilderbedrijf Terlak verwijderde alle oude verflagen en bracht een grondverf aan in de historische kleurstelling. Bij het verschijnen van dit blad zal het fraaie resultaat zichtbaar zijn. Ieder gebouw heeft zijn eigen kleurgeschiedenis. Dit geldt zowel voor het exterieur als het interieur. Monumentenzorg Zutphen kan met eenvoudige verkenningen eigenaren van panden adviseren over het kleurgebruik. De kleurbetekenis verbonden aan de architectuur van het pand geeft enige houvast op zoek naar het juiste palet. Kleuronderzoek is ook veel kijken naar het pand en zoeken naar “dikke” verfpakketten. “Monumentengroen” en “Bentheimer crème” lijken soms toverwoorden als we het hebben over kleurgebruik bij historische panden in Zutphen. Maar niemand kan vertellen welke kleurcodes bij deze kleuren horen. Voor specialistisch kleurhistorisch onderzoek wordt gebruik gemaakt van de deskundigheid van Bert Jonker. Recent zijn ook voor Kuiperstraat 70 en Turfstraat 3 kleuradviezen gegeven. Uitgebreide informatie over kleuronderzoek kan worden gevonden op de site van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg: www.cultureelerfgoed.nl Oude situatie '•''S 11 c - 'SS

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 19