lp Architect j® - Het woonblok van de drie herenhuizen waaronder ook dat van Bert en Jeannette valt vormt een eenheid, hoewel het asymmetrisch is opgesteld. Het ontwerp komt van aannemer D.J. van Loo (1868-1928) die met het woonblok aan de Martinetsingel én met koffiebranderij De Pelikaan zijn vroegste werk in Zutphen aflevert. Van Loo werd niet opgeleid als architect maar na zijn zoveelste project laat hij zich vanaf1908 toch maar zo noemen. Ook al geeft de erker aan de voorzijde van nummer 9 het woonblok een symmetrisch aangezicht, het verschil in de voorgevels van nummer 7, een hoekwoning, en nummer 11 doen dit weer teniet. De gele verblendstenen speklagen in de voorgevels dragen het kenmerk van de neorenaissance. Alle drie de huizen zijn afgewerkt met elementen van jugendstil waardoor het toch in zijn eenheid wordt bevestigd. volledige vrije tijd aan het huis besteedt. Het wegbreken van de muur in de hal is een van zijn eerste grote projecten. Dat geeft uiteindelijk veel licht en ruimte. De mooie trapleuning van houtsnijwerk, die bijna in de muur was weg gemetseld, is gelukkig bewaard gebleven en komt geschuurd en geverfd weer goed tot zijn recht. Alle kamers in huis worden een voor een aangepakt. Op de eerste verdieping maakt het gedateerde keukentje plaats voor een stijlvolle, moderne badkamer en de L-vormige woonkamer daartegenover wordt weer teruggebracht tot de twee oorspronkelijke kamers zodat ieder een eigen werkkamer kan inrichten. Voorportaal Om nog meer van de oude sfeer van het huis terug te brengen laten Bert en Jeannette de houten scheidingswand tussen hal en entree zo precies mogelijk namaken. Het voorbeeld hiervoor halen ze bij de buren op nummer 9 waar het portaal nog in z’n originele staat aanwezig is. Het is een precies werkje om het van alle details te voorzien. Houtsnijwerk, paneeldeuren, architraven. Voor de beglazing in de ramen en de klapdeur bestellen ze speciaal melkglas met bloemmotief. Als voorbeeld dient een stukje origineel glas dat verwerkt is in het raam van de lichtkoker boven aan de trap op de eerste verdieping. Het resultaat is een stijlvolle entree, tezamen met de marmeren vloertegels en het gebloemde behang een hal van een hoog allure. Oud behang en originele schilderingen Omdat het huis geregistreerd staat als Rijksmonument krijgen de nieuwe eigenaren wel wat beperkingen opgelegd. „Buiten de monumentenvergunning moesten we alle bijzonderheden die we aantroffen melden bij de afdeling Monumentenzorg”, zegt Bert. En bijzonderheden zijn er. Achter het behang in de woonkamer beneden treft hij wel zeven verschillende lagen oud behang aan. Bert laat zo’n stukje behang zien dat ze veilig achter glas aan de binnenzijde van de kastdeur in de woonkamer bewaren. Beige met blauwe bloemen. Als Bert in 2007 in de serre oud behang los steekt, komt daar zowaar een schildering op de door vocht aangetaste muur tevoorschijn. Bert: „Dat was een enorme verrassing. Ik ben er even voor gaan zitten. De schildering met bloemen zag er erg authentiek uit. Daar heb ik dus ook de gemeente maar even bijgehaald.” Het blijkt een originele jugendstil schildering te zijn, waarschijnlijk gemaakt in het bouwjaar 1898. Ondanks het vocht en de kalklaag die er later overheen werd gesmeerd bleef het goed geconserveerd. Een restaurateur bracht de schildering in 2010 weer terug in zijn oorspronkelijke staat waar het nu in de knusse, geïsoleerde serre te bewonderen is. L V Vi. 'I,

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 15