E 2SL-» I ■k I depot betuwe Tekst: Agnes van Brussel Foto’s: Frits van Schagen Geen commerciële prijs De monumentenwacht is een ideële instelling en hoeft geen winst te maken op de bouwmaterialen. Er wordt wel een prijs berekend, die te maken heeft met de kosten van sloop en vervoer. Herbestemming staat voorop. Voorwaarde bij afname is wel dat de deur, raam of tegel terecht komt in een monumentale setting. Het liefst ziet Van Dinteren ook een foto van het resultaat. Rondlopend kan je fantaseren over de bouw van een compleet huis, dat volledig bestaat uit oude bouwmaterialen. Directeur Ernst van der Grijp komt dat wel bekend voor. Hij heeft ook wel eens gespeculeerd over een leerwerkproject, om op die manier iets moois te bouwen van het verzamelde oude materiaal. een mooie zichtbare plek te geven in één van de bouwwerken van het project. Dat zijn de leuke dingen, waar Van Dinteren op kickt. Weliswaar is veel van het materiaal te vinden op de website van Monumentenwacht, toch is het veel praktischer om een afspraak te maken voor een bezoek aan het depot. Als monumentenwachter is Van Dinteren bij uitstek deskundig om te adviseren bij het toepassen van de bouwmaterialen. Hij weet hoe lastig het is om een gietijzeren raam in een dak aan te brengen en kan tips geven bij het toepassen van alle soorten materialen. Voor iedereen die van oude huizen houdt is het heerlijk rondneuzen in de loods. Voorlopig blijft het echter een mooie dienst van Monumentenwacht Gelderland waar monumentenbezitters, aannemers, architecten en gemeenten gebruik van kunnen maken. Nog even staan we stil bij een paar mooie leeuwenkoppen. Die zouden niet misstaan in een tuin. Maar nee, dat is niet de bedoeling. Ze moeten een plek krijgen in een landhuis of kasteel. De Monumentenwacht kent vele monumenten in Gelderland en komt regelmatig langs bij de 3200 monumentale aangesloten objecten. Dus geen leeuw in de achtertuin van een gewoon woonhuis, maar daar waar ze historisch gezien thuis hoort. Meer informatie: ga naar www.monumentenwacht-gld.nl en zoek op “bouwfragmentendepot”.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 13