Een tweede leven voor oude bouwmaterialen ik 1^ Hergebruik in vergelijkbare monumenten Bijzondere gevelsteen Sinds 2007 is het depot in handen van Monumentenwacht Gelderland. Nadien is er veel werk van gemaakt om al het materiaal, te sorteren en de voorraad te digitaliseren. Dat was een grote klus, waarvoor de provincie Gelderland subsidie verleende. Van Dinteren heeft nu een goed overzicht over de voorraad bouwmaterialen en kan direct nagaan of een bepaald type dakpan of deur in huis is. Hij vindt het prachtig als hij kan helpen om historisch bouwmateriaal opnieuw te gebruiken. Onlangs werden er een aantal boerderijen gesloopt langs de Waal vanwege het project Ruimte voor de Waal. De monumentenwacht kreeg daardoor de beschikking over een bijzondere gevelsteen ter herdenking van de tweede wereldoorlog. Kort daarna kreeg hij een telefoontje van een stichting die zich sterk maakte om de steen voordat ze sloopvergunning afgeven en contact leggen met monumentenwacht om te beoordelen of er materiaal is om te bewaren en een nieuwe bestemming te geven. De hele week rijden er busjes van de monumentenwacht door heel Gelderland. Het is een klein moeite om even langs te rijden bij een te slopen pand.” Een (bijna) complete school ligt als een berg bouwmateriaal opgestapeld voor de loods van het bouwfragmentendepot. Een omvangrijke houten kap, ramen, het hek, tegelvloeren, alle onderdelen van de Alexanderschool zijn door de gemeente Tiel naar Valburg gebracht. “Een gebouw in Amsterdamse schoolstijl” vertelt Ernst van der Grijp, directeur van Monumentenwacht Gelderland. “We vinden er wel een bestemming voor.” Hij geeft een rondleiding bij afwezigheid van Mark van Dinteren, monumentenwachter en beheerder van het depot. Mark is de hele week op inspectie als monumentenwachter, maar op vrijdagochtend is hij in Valburg om historische bouwmaterialen in te nemen en weer te verkopen ten behoeve van monumenten. “Op deze manier proberen we te voorkomen dat mooie oude bouwmaterialen in de container met sloopafval verdwijnen.” Dat gebeurt nog te vaak,” vertelt Mark van Dinteren later aan de telefoon. Hij is op inspectie en pakt de telefoon aan terwijl hij op een dak van een monument staat. Ik zit veilig tegen een schoorsteen aan,” zegt hij nog. “We proberen gemeenten ervan bewust te maken dat we historisch materiaal willen hergebruiken. Gemeenten kunnen dan voorwaarden stellen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 12