W ANBI Nieuwe regels voor ANBI’s Paltsprijs Een rosse buurt in de Apenstert? Kijk voor meer nieuws op www.zutphensepracht.nl ii De grootste verrassing bij de opgraving was de vondst van een vier meter lang stuk schip dat gebruikt is als beschoeiing van de Apenstertweg. Scheepsresten uit de 12e en 13e eeuw zijn bijzonder zeldzaam. Nader onderzoek moet nog uitwijzen om wat voor scheepstype het hier gaat. Bijzonder is ook de bestrating van de Apenstertstraat. Ze bestaat uit een framework van houtenstammen met daarop een wegdek van stammetjes of planken van tweeënhalve meter breed. De opgravingssput reikte naar een van de huizen langs de Apenstertstraat en leverde een rijke buit op van vooral leer en aardewerk uit de 13e eeuw. Complete schoenen, riemen en messchedes zitten daarbij. Opvallend is aardewerk uit de Maasstreek van rond de 12e eeuw, vijf spinklosjes en een haan van Paffrath-aardewerk. Dankzij de metaaldetector specialisten zijn er ook veel metalen vondsten. Naast tinnen gespbroches en een vingerring is er een insigne met een wijdbeens zittende naakte dame en een penning met daarop een afbeelding van een vagina. Een tinnen rammelaar wijst wellicht op een rosse buurt. In de middeleeuwen waren prostituees verplicht rammelaars of bellen te dragen. Nog nauwelijks bekomen van de vondst van de kwadrant, staat de Zutphense archeologische dienst alweer voor spectaculaire vondsten op het Broederenkerkplein. Het gevonden materiaal moet nog nader worden onderzocht, maar een aantal conclusies kan men al trekken. De opgravingen houden verband met de bouw van een appartementencomplex. Bekend was al dat hier de Apenstert- straat liep, een verbinding tussen de Kreynkstraat en de Apensterttoren, een twaalfde- eeuwse hoektoren in de stadsverdediging. De Apenstert ging verloren bij het bombardement in de tweede wereldoorlog. Overigens is er ook een prachtige tinnen huwelijkslepel gevonden met daarop, een leeuw en een griffioen, het symbool voor trouw. Het werkt als volgt: Giften gedaan door particulieren aan een culturele ANBI, zoals Het Wijnhuisfonds, worden voor de giftenaftrek verhoogd met 25%, maar ten hoogste met 1250. De belastingbesparing kan daardoor afhankelijk van de hoogte van het inkomen oplopen tot 65% van de gift. Het maximale effect wordt bereikt als in een jaar 5000 wordt gegeven (125% van 5000 6250. Bij niet periodieke giften is er een drempel van 1% van het inkomen Een soortgelijke regeling geldt voor giftenaftrek in de vennootschapsbelasting voor bedrijven wordt de giftenaftrek verhoogd met 50%, maar ten hoogste met 2500. Ook hier wordt het maximale effect bereikt bij een gift van 5000 Groenmarkt 28, ook één van de favorieten van de jury, kreeg de publieksprijs met 41% van de stemmen. In dit oorspronkelijk middeleeuwse koopmanspand zit nu Het Pannenkoekenhuys op de begane grond en grote en fraaie appartementen op de verdiepingen en in het achterhuis aan de Kolenstraat. De binnenplaats is weer open, zodat alle onderdelen veel licht krijgen en de hoofdstructuur van het pand weer zichtbaar is. Het restauratieplan past in het gemeentelijk beleid Wonen boven Winkels en zorgt voor verlevendiging van de binnenstad. De jury koos als winnaar het Metaheirhuisje en de ommuring van de Joodse begraafplaats aan de Weg naar Vierakker 3. De heer Frijhoff, jurylid en Zutphenkenner, noemde als motivatie tijdens de prijsuitreiking op Open Monumentendag het fraaie resultaat en de goede samenwerking van professionals en vele vrijwilligers. Bij de restauratie zijn originele elementen van het oorspronkelijke interieur met behulp van oude houttechnieken hersteld. De jury wil met deze keuze benadrukken dat het behoud van dit religieuze erfgoed, een zaak is van de hele Zutphense gemeenschap en niet alleen van de - nog maar kleine - Joodse gemeenschap. Voor de Paltsprijs werden zes panden genomineerd: Weg naar Vierakker 3, Groenmarkt 28, Laarstraat 9, Graaf Ottosingel 17, Kerksteegje 3 en Spittaalstraat 65/67/69 (de laatste alleen voor de publieksprijs). Algemeen Nut Beogende Instelling Stichting Wijnhuisfonds is een zogenaamde ANBI, een Algemeen Nut Beogend Instelling. In 2012 kreeg de Stichting Wijnhuisfonds het predicaat culturele instelling. Dat betekent dat giften aan Het Wijnhuisfonds tot 1 januari 2017 niet voor 100% maar voor 125 aftrekbaar zijn. Per 1 januari 2014 geldt voor ANBI’s de verplichting om belangrijke gegevens op toegankelijke wijze te publiceren via Internet, bijvoorbeeld via de eigen website. Behalve de gegevens als naam, adres, telefoonnummer en informatie Nummer (RSIN)gaat het om de doelstelling, het actuele beleidsplan in hoofdlijnen, bestuurssamenstelling en beloningsbeleid, een verslag van de uitgeoefende activiteiten en een financiële verantwoording. Wat betreft bestuurssamenstelling gaat het om functies en bevoegdheden en niet om namen. Het te publiceren beloningsbeleid geldt voor bestuurders en personeel. Voor die laatste groep kan worden volstaan met de toepasselijke salarisregeling. De publicatieplicht betekent dat ANBI’s zoals het Wijnhuisfonds op 1 juli 2014 de gegevens voor het laatste volledige boekjaar moeten publiceren.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 11