NIEUWS EN ACTUALITEITEN Monumenten van de toekomst? Regels voor monumenten en archeologie gewijzigd Energiebesparingsproject voor huurders van Het Wijnhuisfonds 10 Het boekje is naast de inzet van de vrijwilligers Projectbureau Noorderhaven (gemeente Zutphen Stichting TIP Zutphen geeft een boekje uit met een rondwandeling langs de hoogtepunten van de moderne architectuur in het centrum van Zutphen. Het boekje is samengesteld met verschillende deskundige partners: Attika Architekten, Het Gilde stadsgidsen, projectbureau Noorderhaven en Stichting Wijnhuisfonds. De wandeling voert langs het stadhuis, Werkplein, Cabinetsgracht, stationsgebied, Noorderhaven, Kruittorenplein en verschillende panden in de binnenstad. Zijn dit de monumenten van de toekomst? Beoordeel het zelf! Het boekje is te koop bij TIP Zutphen aan de Houtmarkt 75-77. van TIP Zutphen, financieel mogelijk gemaakt door en Heijmans) en het Wijnhuisfonds. Architectuurwandeling Zutphen Zutphen is vooral bekend om de vele monumenten, die de Hanzestad rijk is. Het gaat om panden die vele honderden jaren oud zijn. Dat de stad ook een interessant verhaal te vertellen heeft op het gebied van moderne(re) architectuur is minder bekend. Daar komt nu verandering in. De belangrijke monumentenorganisaties van Zutphen zoals de Stichting Wijnhuisfonds, de gemeentelijke monumentencommissie en de Dorpsraad van Warnsveld hebben geadviseerd over het moderniseren van de regels. Veel van de door hen voorgestelde verbeteringen zijn verwerkt in de definitieve verordening. De herziening van deze regels is de eerste van verschillende in de Erfgoedagenda geplande beleidswijzigingen voor monumentenzorg. Met de nieuwe verordening wordt het vergunningstelsel voor de gemeentelijke en beschermde monumenten (rijksmonumenten) vereenvoudigd. Voorbeelden zijn: een uniforme regeling voor vergunningsvrije werkzaamheden, het mogelijk maken van de een integrale commissie voor welstand en monumentenzorg, de mogelijkheid voor de aanwijzing van een gemeentelijk beschermd stads- of dorpsgezicht en de mogelijkheid om voor werkzaamheden waarvoor een uitvoeringsvoorschrift is vastgesteld de vergunningsplicht te laten vervallen. Zo kunnen bijvoorbeeld goede methoden van isolatie, kleurherstel en onderzoek worden gestimuleerd. Het Wijnhuisfonds biedt haar huurders de kans om energieverbruik te besparen, door via een energiedisplay real time te zien wat men verbruikt, hoe dit zich verhoudt tot een jaar geleden en tot de ingevoerde bespaardoelstellingen. Deelnemers aan dit project krijgen thuis gratis een Energiedisplay ter waarde van 400,- geïnstalleerd en worden gedurende de pilotperiode van een jaar persoonlijk begeleid. Vooraf moet wel even gekeken worden of de meterkast geschikt is voor het gebruik van de display. Er zijn 60 displays beschikbaar. Het Wijnhuisfonds doet deze aanbieding, omdat zij haar huurders graag de mogelijkheid biedt om te besparen en bij te dragen aan duurzaamheid. In de monumentale panden van Het Wijnhuisfonds, is het niet mogelijk om optimale energiebesparende maatregelen te nemen. Toch kan je met kleine ingrepen al 9% op elektra en 14% op gas (gemiddeld circa 170 euro) besparen. Met een energiedisplay krijg je inzicht in je gas- en elektraverbruik en ontdek je vaak dat er nodeloos energie wordt verspeeld, zonder dat dit verbruik bijdraagt aan comfort. Het college van burgemeester en wethouders van Zutphen heeft besloten de nieuwe Erfgoedverordening ter goedkeuring voor te leggen aan de gemeenteraad. Met deze nieuwe verordening moderniseert de gemeente de bestaande regels voor monumentenzorg en archeologie. Modernisering houdt een verschuiving in van zorg voor de losse rijks- of gemeentelijke monumenten naar een meer omgevingsgerichte zorg, minder en krachtigere regels en meer aandacht voor het herbestemmen van monumenten die hun functie verliezen. Het Wijnhuisfonds werkt samen met Aurum Europe B.V, dat in samenwerking met de TU Delft de geavanceerde energiedisplay ontwikkelde. Aurum is niet verbonden aan een bepaalde energieleverancier en dus een onafhankelijk adviseur, bijvoorbeeld in de keuze voor een energieleverancier. De adviseurs van Aurum zorgen voor persoonlijke begeleiding, zij installeren de display op locatie en voeren samen met de huurder de bespaardoelen in. Tijdens de pilotperiode ontvangt men bespaartips, wordt er tussentijds geëvalueerd en ook na afloop worden de deelnemers geïnformeerd over de (gezamenlijk) behaalde resultaten. aurum. I o.oom'/ms -

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 10