WKÊÊÊÊÊ In het begin van de vorige eeuw was i Je had destijds wel een beetje fantasie nodig om de mogelijkheden van het pand te zien. "Jarenlang was het alleen voor opslag gebruikt voor de omliggende winkels. Er zat een lelijke staalconstructie in om het houten plafond te stutten en de muren en vloeren waren in zeer slechte staat. Het Wijnhuisfonds kocht het pand in 1955 aan en in 2002 was het pand wel aan een volgende restauratie toe. Het Wijnhuisfonds beperkte zich tot de buitenkant en Schaapveld zelf nam de restauratie van de winkel ter hand. Boven werd een appartement gerealiseerd dat aanvankelijk als woonruimte werd verhuurd. Toen het een paar jaar geleden vrij kwam huurde Schaapveld het erbij als kantoorruimte. Nostalgie Schaapveld herinnert zich het pand nog goed uit zijn jeugd. Hij bezocht schuin tegenover de huidige winkel de muziekschool. Het is een van de charmes van de winkel dat oudere klanten er graag herinneringen ophalen. Schaapveld wijst op een foto in de etalage. "Laatst kwam er nog een man deze foto brengen. Paul Kohlman was zijn naam, zoon van de voormalig eigenaar van de Fordgarage. De eerste Fordgarage zat in dit pand. Misschien is deze foto nog uit de tijd van de paardentram, kijk maar naar de rails op de foto. Hier reed de tram naar Emmerich. Het is grappig om te zien dat Emmerich een Zutphense weg kent, het vervolg van een oude route via onze Emmerikseweg. het pand een Ford-garage gevestigd Overigens was het pand in de zeventiende eeuw het onderkomen van de bereden stadwacht, een soort M.E. Beneden stonden de paarden, boven sliepen de manschappen. Het is ook nog een tijdje militair hospitaal geweest." Wijn proeven en runderogen De combinatie wijn en monument blijkt een goede. "Bezoekers vinden het prettig dat zo'n historische plek toegankelijk is en bij het wijnproeven is er ook even gelegenheid om rond te kijken. We wijzen graag even op bijzondere ronde ramen, 'runderogen' genaamd." De winkel heeft vooral een regionale functie, maar door de inkooporganisatie Les Généreux, is er ook een landelijke uitstraling, en gaat veel verkoop via de webwinkel. Schaapveld prijst zichzelf gelukkig dat hij met zijn vrouw in het buitengebied van Zutphen kan wonen en tegelijkertijd kan genieten van de binnenstad vanuit zijn kantoor en winkel. "Tussen de bedrijven door doe ik graag even een paar boodschappen. De binnenstad is geweldig, er is zoveel sfeer. Ik ben niet zo somber over de economie in de stad. Natuurlijk zou het fijn zijn als er wat hoogwaardige werkgelegenheid bij kwam. Maar Zutphen heeft veel aantrekkingskracht op mensen." Agnes van Brussel ZUTPHEN Beukorstraat Zutphen fSvraTrwT Kor tehofstraat Zutphen Wijnhandel Schaapveld Wijnhandel Schaapveld is sinds 2002 gevestigd in Ruiter Kortegaerd. In het pand zit ook de wijninkooporganisatie les Genereux, die Ton Schaapveld samen met Gerard Horstink heeft opgezet. Les Généreux verzorgt de inkoop voor zo'n veertig wijnzaken in Nederland. Schaapveld organiseert regelmatig wijnproeverijen, soms gecombineerd met muziek en theatervoorstellingen. In 2009 werd de winkel bekroond als beste wijnspeciaalzaak van Nederland en mocht in 2010 die titel dragen. Ton Schaapveld ontving ook in 2010 een Zutphense bekroning 'de Zilveren haring'. Wijnschrijver Hubrecht Duijker gaf hem in 1999 de titel van 'beste wijnkoper van Nederland'

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 9