Wijn proeven in monumentaal Zutphen Wijnhandel Schaapveld Niet voor niets heeft het Wijnhuisfonds het eindpunt van de Zaadmarkt op haar penning afgebeeld. Het pand van wijnhandel Schaapveld, Ruiter Kortegaerd uit 1639 vormt met Dat Bolwerck uit 1549 en de Drogenapstoren uit 1446 een van de mooiste plaatjes van Zutphen. Dankzij Ton Schaapveld en zijn wijnwinkel is Ruiter Kortegaerd voor ieder toegankelijk. Het had niet veel gescheeld of wijnhandelaar Ton Schaapveld was in de Bordeaux gebleven. Hij bracht er enkele jaren door om alle kennis te verwerven over wijn. Nog steeds is hij een lieffiebber van Bordeaux wijnen. Hoe kan het anders? Maar als je het hem vraagt, voegt hij er direct een paar andere streken aan toe, die hem als wijnkenner na aan het hart liggen. "Italië en dan vooral Toscane. Maar we hebben hier wijn uit bijna alle wijnstreken van de wereld." Geen wijn uit de Achterhoek? "Die verkopen we ook, het is een mooi streekproduct. Maar eigenlijk hebben we hier te weinig zon voor wijnbouw. Wie weet als het klimaat verandert... In de Middeleeuwen werd hier ook wijn verbouwd. Het was hier toen gemiddeld twee graden warmer." Schaapveld volgde aan de universiteit van Bordeaux een vrij unieke opleiding Oenologie. Hij rondde de opleiding niet af, omdat zijn affiniteit toch meer bij wijnimport lag dan bij de wijnbouwtechniek. Zijn vriend en huidige compagnon, Gerard Horstink studeerde wel af in Bordeaux. Terug in Nederland richtten ze samen de wijninkooporganisatie Les Généreux op. Bij deze succesvolle organisatie zijn veertig wijnhandelaren aangesloten. Sfeer Hoe mooi het ook was in Frankrijk, Nederland bleef trekken. Schaapveld was niet zo gelukkig met de hiërarchische cultuur in de Franse wijnbedrijven waar hij werkte. "Tutoyeren was onbespreekbaar binnen het werk." Bovendien had hij de kans om zijn vader en grootvader op te volgen in de Zutphense drankhandel, die toen nog aan de Beukerstraat lag. "Mijn moeder behoorde tot de eerste generatie vinologen in Nederland, vertelt hij. "Haar enthousiasme voor wijn heeft ze op mij overgebracht." Schaapveld richtte zich na zijn terugkomst volledig op wijnen en greep zijn kans om in 2002 het unieke monument, Ruiter Kortegaerd (Corps de Garde op z'n Oudhollands) te huren aan de Pelikaanstraat. Schaapveld: "Deze plek in de binnenstad heeft zoveel sfeer en is voor een wijnwinkel behoorlijk uniek, omdat er veel parkeerplekken zijn aan de achterzijde." Dat laatste is belangrijk want een paar flessen wijn zijn al snel te zwaar voor de boodschappenmand. Ruiter Kortegaerd Dit pand werd in 1639 gebouwd door bouwmeester Emond Hellenraet. Het is in 1955 door het Wijnhuisfonds aangekocht. Kenmerkend is de bakstenen renaissance trapgevel, waarvan de trappen zijn opgevuld met klauwstukken. De gevel wordt bekroond door een gebroken timpaan met kleine obelisk. Boven de twee hoofdvensters bevinden zich een soort accoladebogen. De toegangspoort is omlijst met Dorische pilasters. In de eerste en tweede verdieping wordt gezondigd tegen het klassieke principe dat zich op de verticale symmetrieas geen zuil, pilaster of muurdam mag bevinden. De toch zeer originele gevel heeft hierdoor een lichte neiging visueel in twee helften uiteen te vallen. Bouwmeester Hellenraet tilde blijkbaar niet zwaar aan dit principe, getuige ook de romp van de Wijnhuistoren en de aan hem toegeschreven gevels Sprongstraat 6, Kuiperstraat 17 en Zaadmarkt 84 (Café De Korenbeurs).

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 8