Ad ten Bosch Uitgever, schrijver en boekhandelaar Ad ten Bosch werd in 1951 geboren in Zutphen. Zijn vader was mede oprichter van boekhandel Van Someren en Ten Bosch. Hij bracht een groot deel van zijn leven in Zutphen door. Met behulp van een archivaris kwam hij er achter dat hij behoort tot één van de oudste families van Zutphen. Zijn stamboom gaat terug tot het begin van de zestiende eeuw. zo ongemerkt tussen keuken en entree heen en weer kon lopen. Met het verwijderen van deze muur ontstond het zogenaamde doorzon-effect. De ramen zorgen voor veel licht. Ze bieden zicht op de binnentuin van de Agnietenhof waar 's zomers geregeld groepen toeristen voorbij trekken. Stenen fornuis uit 1780 Is de schouw in de kamer te modern uitgevoerd voor het huis, het beeld van de middeleeuwen groeit wel weer bij het zien van de keuken. De grote schouw daar herbergt een enorm gat voor de schoorsteen. Zwartgeblakerd maar dichtgestopt. Niet meer in gebruik dus. Het stenen fornuis eronder werd vermoedelijk ook in 1780 geplaatst. Volgens Ad is het één van de eerste soort fornuizen dat in Nederland werd gebruikt. Hout gestookt met gaten in het bovenblad voor de potten en de pannen. Het fornuis is door het Wijnhuisfonds beschermd en wordt, behalve als rommeltafeltje, niet meer gebruikt. De moderne keuken aan de andere wand heeft deze functie overgenomen. Een deur onder de kap van de schouw leidt naar de gewelvenkelder met meerdere vertrekken en waar Ad op dit moment alleen zijn wijn bewaart. De werkkamer bevindt zich op de eerste verdieping. Die bereik je via de fraai geschuurde trap in de entree. In tegenstelling tot de benedenverdieping zijn hier de zware houten balken aan het plafond wel zichtbaar. De middeleeuwen omarmen je onmiddellijk: drie dikke draagbalken met daarop een flinke verzameling dwarsbalken. Roodbruin gekleurd. Zwaar. Nog een trap hoger bevinden zich twee slaapkamers waar af en toe Ad's kinderen of gasten logeren. De balken zijn donkerbruin en origineel. Ze ademen historie. Enkele eiken korbelen in de slaapkamers zijn flink aangetast door houtworm. 'Een heel gedoe', zegt Ad, 'maar als je het bijhoudt verdwijnen ze wel.' De aangevreten plekken in de balken zijn tijdens het opknappen van het huis afgekrabd en gevuld met een speciale harssoort om de stevigheid te waarborgen. Dat is nodig. Er rust immers, ver boven ons hoofd, nog een zware eikenhouten kapconstructie op de gebinten. De kap van het huis is origineel. Aan de zijde van Ad's woning tenminste wel. Aan de zijde van zijn buren woedde in 1975 een hevige brand. Hun kap moest helemaal vernieuwd worden. Via de vlizotrap beklimmen we de hoge zolder waar Ad enkele zwartgeblakerde spanten laat zien die herinneren aan die brand. Ad houdt van het huis. Zal er voorlopig ook wel blijven hangen. Bovenal geniet hij van de rust in de stad. 'In Amsterdam heerst altijd hectiek. In Zutphen gebeurt niet snel iets waar je per se bij wil zijn. Deze stad en dit huis zijn prima plekken om in rond te hangen.' Marion Traas (tekst en fotografie) HenrickAddaman van Vorden en zijn echtgenote Geese vermaakten in 1398 hun huis aan het Oudewand te Zutphen aan vijf vrouwen die "daerin wonen sullen ende dienen Gaede ende Onser Liever Vrouwen van hemelrycke." Daarmee was de basis gelegd voor een convent dat, naar de schenker van het hoofdgebouw, veelal het Adamanshuisgenoemd zou worden, maar dat ook bekend is als het Agnietenconvent. De naam van het convent werd ontleend aan de heilige Agnes die op dertienjarige leeftijd stierf als martelares voor het christelijke geloof. Het gebouwencomplex breidde zich verder uit. Het pand aan de Oude Wand 25-27 werd in 1448 gebouwd door Alphart Schimmelpenninck. In 1475 verkocht hij het aan de zusters van het Agnietenconvent. Recent is door de Werkgroep Bouwhistorie van de Historische Vereniging door dendrochronologisch onderzoek vastgesteld dat de houtconstructies in de huizen dateren uit 1448. Op een kaart uit 1751 vormen Oude Wand 25 en 27 een huis. Bij de restauratie na de brand van 1977 werd een met linnen bespannen wand uit omstreeks 1800 ontdekt waarop acht lagen behang waren geplekt. Bij onderzoek in een atelier kwamen drie voorstellingen tevoorschijn: een mand met bloemen een getuigd schip en een huis in tuin en park. - -C —1l» -

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 7