De Agnietenhof Oude Wand 25 Een sterk en stoer huis Na het kopen van het huis ontdeed hij het samen met architect Hoogenberk en aannemer Boezewinkel uit Voorstonden van alle 'gipsen ballast' die vorige bewoners hadden aangebracht, vermoedelijk om te isoleren. 'In een huis als dit heb je het nu eenmaal koud', zegt hij. 'De warmte stijgt naar een plafond dat te hoog is om je warm te houden. Mijn gasten weten dat en trekken bij voorbaat een trui aan.' Hij noemt het een sterk en stoer huis. Het is een rijksmonument, maar wel volledig in particulier bezit. Volgens Ad vormde zijn huis, samen met het belendende pand op nummer 27, van origine de refter, het eetgedeelte van de nonnen. Bovendien woonde het hoofd van het convent er. Twee spiegels in de entree, beide ter grootte van een deur, verraden een vroegere doorgang naar dit naastgelegen pand. De vorige eigenaar maakte de doorgangen dicht om twee afzonderlijke woningen te creëren. De hoogte van de woonkamer wordt versterkt door de enorme schouw met een goudomlijste spiegel erboven. Het dateert uit 1780 en doet wat Napoleontisch aan. Hoog, goud, statig. Geen schouw waar je de nonnen uit de middeleeuwen omheen ziet zitten. Op het plafond sieren soortgelijke ornamenten als in de entree. 'Eigenlijk was dit de antichambre', legt Ad uit. 'De werkelijke woonkamer bevindt zich in het naastgelegen huis.' In vroeger tijden was deze antichambre kleiner. Alleen de hoge ramen in de erker aan de straatzijde zorgden voor het daglicht. In 1975 werd in opdracht van het Wijnhuisfonds de muur tegenover deze ramen opengebroken om de hoge ramen aan de achterzijde bij de woonkamer te betrekken. Sporen van deze muur zijn nog zichtbaar door de rechte toog. Het smalle gedeelte dat achter de muur schuilging was een langgerekte gang voor het personeel dat Het is de ruimte, de hoogte en het licht" Schrijver Ad ten Bosch hoeft niet lang na te denken als hem wordt gevraagd wat hem intrigeert om in dit middeleeuwse pand aan de Oude Wand 25 te wonen. Sinds 1997 woont en werkt hij er een groot deel van zijn tijd. Het andere deel brengt hij in zijn Amsterdamse huis door. Het huis aan de Oude Wand vond hij min of meer bij toeval; hij was net gescheiden en zocht rust in zijn geboorteplaats. Er stond een bezichtiging van een ander huis op de agenda maar hij raakte in gesprek met een kennis die net op het bordes bij de voordeur stond, toen hij voorbij liep. 'Te Koop', stond er op het raam geplakt. Ad ging binnen kijken, aarzelde niet en liet het andere huis voor wat het was. Hij kocht het pand van het Wijnhuisfonds. De trapopgang naar de grote, zware voordeur doet een geschiedenis van formele aard vermoeden. Het huis is onderdeel van de Agnietenhof, gerestaureerd in 1977 door het Wijnhuisfonds. Nu is het een particulier bewoond ho^e, maar in middeleeuwse tijd was het één van de zeven vrouwenconventen die Zutphen rijk was. De plafonds zijn circa vier en een halve meter hoog. Daarnaast zijn de wanden rijk versierd. Ad ten Bosch verontschuldigt zich voor deze ornamenten aan het plafond en op de muren. 'Achttiende-eeuwse onzin', noemt hij ze. 'Dit pand is omstreeks 1448 gebouwd. Dat gevoel krijg je bij binnenkomst niet. Die ornamenten drukken de middeleeuwse sfeer naar de achtergrond.' Liefst zou hij alle versieringen verwijderen zodat de zware, dikke eiken balken op het plafond weer tevoorschijn komen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 6