Zutphen, een mooi decor voor kunstenaars en muzikanten Colofon www.zutphensepracht.nl In Zutphense Pracht nummer 3 komen weer veel monumenten onder en boven de grond aan bod. We doen verslag van een mijlpaal in de Zutphense geschiedenis. Stadsarcheoloog Michel Groothedde promoveerde op zijn proefschrift over de Zutphense Palts. Daarmee toonde hij nog eens aan, dat Zutphen tot de oudste steden van Nederland behoort. Al in de twaalfde eeuw was Zutphen een stad met een rijke cultuur. Die erfenis nemen we mee naar het heden. Van de Palts is bovengronds niets meer te zien, maar er zijn veel andere monumenten met een rijke historie. Ze prikkelen de fantasie en de creativiteit. Een stad met veel monumenten trekt kunstenaars aan. In Zutphen ervaren we dat regelmatig, in kleine en grote exposities, concerten en voorstellingen. Kunst en monumenten versterken elkaar. Afgelopen jaar zag ik daar weer fraaie voorbeelden van. In het Leeuwenhuisje bijvoorbeeld. Ik was daar bij een intieme voorstelling en waande me in een decor van Jane Austen. Eke Mannink en Sander Grootendorst droegen gedichten voor en Jan Broekhuijsen speelde oude muziek op een clavicord, gebouwd door kunstenaar Michael Beer. Kort geleden hoorde ik Marco Mout in hetzelfde Leeuwenhuisje. Hij speelde op zijn zelfgemaakte basgitaar met twee gitaristen, Esmee Boesveld en Cynthia Bal, die er prachtig bij zongen. Om hen heen stonden Marco's houten beelden tentoongesteld. Het Leeuwenhuisje, eigendom van het Wijnhuisfonds, wordt goed gebruikt. 's Zomers door de fluisterbootorganisatie, 's winters door kunstenaars. Steeds meer zie je dat monumenteneigenaars hun monument openstellen voor culturele evenementen. Denk maar aan het Festival Gast in Zutphen, als er in de binnenstad in particuliere huizen kleine voorstellingen worden gehouden. Traditiegetrouw gaan de deuren van monumenten ook open tijdens de Open Monumentendagen op 14 en 15 september. De regie van deze dagen ligt dit jaar bij een nieuw comité, bestaande uit Ap Lammers van de Historische Vereniging, Silvia Heyl van het Wijnhuisfonds en Ab Braakman van de gemeente. Het comité moet het doen met een kleiner budget en hoopt daarom op de creatieve inbreng van Zutphenaren. Wie ideeën heeft om iets te organiseren of zijn particuliere monument wil openstellen kan zich melden bij Ab Braakman tel 0575-587302, email a.braakman@zutphen.nl Aan het eind van de zomer staat ons nog iets moois te wachten in de historische binnenstad. Van woensdag 21 augustus tot en met zondag 25 augustus wordt Zutphen het podium van cellomuziek. Cellisten spelen op monumentale plekken, in de Walburgiskerk, Het Refter van het Stedelijk Museum, de St. Janskerk, het Koelhuis, de Buitensociëteit en de Burgerzaal. Het Wijnhuisfonds stelt de Bleek open voor een bijzonder concert en op tal van andere plekken in de binnenstad zal je cellisten horen spelen. Agnes van Brussel, Hoofdredacteur Zutphense Pracht is een full color kwaliteitsmagazine over monumenten, bouwhistorie en archeologie in Zutphen en verschijnt 2 tot 3 keer per jaar. Het is een samenvoeging van de nieuwsbrieven Monumentaal van de Gemeente Zutphen en Monument van Stichting het Wijnhuisfonds. Zutphense Pracht verschijnt in een oplage van ca. 2200 exemplaren en wordt verzonden naar alle sponsors, huurders en donateurs van het Wijnhuisfonds en naar alle relaties van Monumentenzorg Zutphen. Bovendien wordt het magazine verkocht in alle boekhandels van Zutphen en Warnsveld. Voor een inkijkexemplaar gaat u naar www.zutphensepracht.nl. Hoofdredacteur Agnes van Brussel Redactie Agnes van Brussel, Jeroen Krijnen, Bert Fermin, Michel Groothedde, Marloes Rijkelijkhuizen, Ton van Ingen Schenau, Marion Traas Vormgeving en marketing Berthil van den Brink Advertenties info@zutphensepracht.nl of tel. 0575 - 785 670 Redactieadres Weg naar Laren 45, 7203 HE Zutphen Alle rechten voorbehouden. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd, opgeslagen in een geautomatiseerd gegevensbestand, of openbaar gemaakt, in enige vorm of op enige wijze, hetzij elektronisch, mechanisch, door printouts, kopieën, of op welke andere manier dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de uitgever. De informatie in deze uitgave is met de grootst mogelijke zorg samengesteld. Uitgevers en auteurs zijn niet aansprakelijk voor mogelijke handelingen en/of beslissingen gebaseerd op deze informatie. 5

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 5