De oude balustrade en trapluik uit 1896, vóór en na de verbouwing. afgewerkte houten wand waarin een oude deur toegang geeft tot de keldertrap. Het plafond met houten balken en vloerdelen is altijd in het zicht geweest en is dat ook na de laatste renovatie gebleven. In de woonkamer kwam vanachter plaatmateriaal de oude schouw weer tevoorschijn, kwamen na het verwijderen van opdekplaat de oude vensterbanken weer in het zicht en zijn grote hoeveelheden meubelplaat en zachtboard in de container beland. De schuifvensters in de voor- en achtergevel kregen achterzetbeglazing: tocht en koudeval konden zo succesvol bestreden worden met behoud van de oude ramen. Op de verdieping is al even zorgvuldig met de aangetroffen waarden omgesprongen. De in 1939 ingebouwde slaapkamers behielden in de kamers hun houten wanden in het zicht en zijn aan de zijde van de overloop bekleed met isolatiemateriaal en gipsplaten. Aan de straatzijde van de overloop is een compacte badkamer ingebouwd. De historische balustrade moest daardoor voor een deel worden ingekort, maar kon behouden blijven, evenals het uit 1896 daterende en functionerende zolderluik. Opmerkelijk is een klein vierkant luikje in de vloer. Het is vóór het stookkanaal van de schouw op de begane grond in de zoldervloer uitgespaard. Zeer waarschijnlijk heeft het gefunctioneerd in de tijd voordat in 1939 de zolderkamers werden getimmerd en er nog sprake was van een grote open ruimte. Tot in de twintigste eeuw sliepen kinderen in ledikanten op de onverwarmde zolder en het is goed mogelijk dat het luikje diende om wat extra warmte boven te krijgen. Met het behoud van deze elementen geeft het huisje nog steeds een goed beeld van een woning voor 'de arbeidende klasse' uit de periode rond 1900 en is de terughoudende wijze waarop de sociale huurwoning geschikt is gemaakt voor de 21e eeuw een voorbeeld van goede monumentenzorg. Foto's: Jeroen Krijnen - gemeente Zutphen Bouwtekeningen: Collectie bouwtekeningen David Evekink Stichting Links: Aan de binnenzijde van de oude schuiframen is eenvoudig te verwijderen voorzetglasgeplaatst. Dit is een goede oplossing om tocht en koudeval bij de ramen te voorkomen. Midden: Op zolder kon de indeling uit 1939 met houten wanden en Bruynzeeldeuren integraal behouden, en op de kamers ook in het zicht, blijven. Rechts: Opmerkelijk detail is het vierkante luikje in de zoldervloer, vermoedelijk ten behoeve van de aanvoer van warmte vanuit de woonkamer.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 44