rf keuken woonkamer woonkamer voorkamer voorkamer entree entree i;y v' - De plattegronden van Tadamasingel 100 en 102 (links) laten goed de wijzigingen zien zien die bij Tadamasingel 106 en vele andere huisjes in het verleden zijn uitgevoerd: links de oorspronkelijke indeling uit 1896 met voor- en achterkamer waar een klein keukentje aan is toegevoegd, rechts zijn voor- en achterkamer met een doorbraak verbonden. Rechts: Dwarsdoorsnede uit 1939. Detail uit het plan om in de woningen op zolder slaapkamers en een dakkapel te maken. Tadamasingel 106 vóór uitvoering van de werkzaamheden. Het interieur is nog voorzien van modern plaatmateriaal en opzet vensterbanken. 43 in en rechtdoor naar de gecombineerde achterkamer-keuken, waarin ook een bedstee was opgenomen. Een wand met een paneeldeur scheidde beide vertrekken van elkaar. Vanaf de jaren vijftig van de twintigste eeuw werd het meer en meer gebruikelijk om het onderscheid tussen een representatieve (voor-)kamer en een woonkamer los te laten en deze kamers bij elkaar te trekken. In grotere huizen was de keuken reeds eerder in een aparte ruimte ondergebracht.Tegenwoordig is het weer gebruikelijk om een (liefst grote) woonkeuken te hebben. In sommige huizen aan de Tadamasingel en Tadamastraat is de kenmerkende scheiding tussen voor- en achterkamer bewaard gebleven. Tot de laatste verbouwing was dat bij Tadamasingel 106 en Tadamastraat 3 ook zo. Op zolder is de kapconstructie gedeeltelijk zichtbaar en dit is een voor de bouwperiode zeer gebruikelijke constructie van gordingen die worden opgevangen door zogenaamde "kreupele gebinten", alles uitgevoerd in grenenhout en beschoten. Oorspronkelijk was er sprake van één grote zolder die met een luik in het trapgat kon worden afgesloten, maar in 1937 is door de David Evekink Stichting het besluit genomen om op zolder met houten tussenwanden slaapkamers te timmeren en een dakkapel aan de achterzijde te plaatsen. Op de begane grond werd de bedstee uit de keuken verwijderd. In deze periode zijn door de DES hun woningen aan de Warnsveldseweg op het riool en het elektriciteitsnet aangesloten en het is goed denkbaar dat dat ook het geval is geweest aan de Tadamasingel. In 1992 zijn de woningen aan de Tadamasingel en Tadamastraat op de gemeentelijke monumentenlijst geplaatst. Voorwaarde was wel dat werd ingestemd met een renovatieplan waarbij alle woningen zouden worden gemoderniseerd. De woningen werden voorzien van centrale verwarming, een L-vormige woonkamer, een nieuwe keuken en badkamer op de begane grond en de slaapkamers boven werden aangepakt. In veel woningen werd bovendien de smalle en steile trap vervangen door een breder exemplaar met een flauwere hoek. In een enkele woning bleef echter door een andere voorkeur van de zittende huurder de historische indeling en inrichting behouden. Eén van die woningen is Tadamasingel 106. Renovatie Vóór de verbouwing had de woning nog een herkenbare voor- en achterkamer op de begane grond. Deze vertrekken zijn bij de laatste verbouwing weliswaar samengevoegd tot één woonkamer, net zoals de andere woningen, maar veel is bij het oude gebleven. Met name bij binnenkomst verschilt het huisje nauwelijks van de situatie zoals de eerste huurder die in 1896 aantrof: meteen rechts een paneeldeur naar een houten toiletruimte met erachter de houten trap naar de eerste verdieping en een met kraaldelen

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 43