Het goed bestede legaat van David Evekink (1834 - 1871) Tadamasingel 106, een keurig bewaarde woning Een charmant huis met historie woon hier sinds '76 met een paar jaar tussenpoze. Altijd als ik de IJssel over kom voel ik me weer thuis." Het is prettig toeven aan de tafel bij het raam met uitzicht op de kleine tuin. Het is er nog kaal maar straks komt daar een Engels tuintje met grote geurende rozen. Nu kijkt ze uit op de voordeur van de tweede rij David Evekinkhuizen. De kamer met open keuken is behoorlijk groot en heeft nog de oorspronkelijke schouw, kraalhouten muren en brede plinten, die deels origineel zijn. Jammer is het, dat de oude balken niet tevoorschijn gehaald konden worden in de woonkamer. Het zou teveel energieverlies betekenen en natuurlijk blijft het altijd schipperen tussen restauratiekosten in relatie tot betaalbare huren. Heel graag zou Margot ook nog een oude passende deur (207,5 hoog, 87,5 breed) willen plaatsen in de woonkamer. Een tip voor bewoners van monumenten is het bouwfragmenten depot in Valburg bij Nijmegen waar je historisch bouwmaterialen kan vinden. (www.monumentenwacht-gld.nl) Maar wie weet is er ook een lezer die nog zo'n deur uit de vorige eeuw in de schuur heeft staan. door: Jeroen krijnen Tadamasingel 106 maakt deel uit van een dubbele rij huisjes die in 1896 door de eerste huurders kon worden betrokken. Wat betreft ontwerp, grondplan en afwerking verschilden ze niet wezenlijk van de eerste woningen uit 1873, blijkbaar voldeed het ontwerp prima. Gedurende de jaren werden de woningen wel groter uitgevoerd; de eerste huisjes uit 1873 hadden op de begane grond nog een vloeroppervlak van 35 m2, in 1896 was dit gestegen tot 44 m2. Het gerenoveerde huis aan de Tadamasingel 106 is een voorbeeld van goede monumentenzorg. Door behoud van typerende elementen geeft de woning nog steeds een goed beeld van 'een woning voor de arbeidende klasse' uit de periode rond 1900. door: Agnes van Brussel David Evekink zal vast niet gedacht hebben dat de arbeidershuisjes, die hem voor ogen stonden, nog eens monumenten zouden worden en dat we er ruim een eeuw later met bewondering naar kijken. In het huisje op nummer 106 aan de Tadamasingel zijn nog veel mooie elementen uit de bouwtijd rond 1900 te vinden. Zo heeft het nog de originele houten toiletruimte met daarachter de oorspronkelijke houten trap. Bewoonster Margot Foury is daar heel blij mee. Samen met bouwhistoricus Jeroen Krijnen heeft zij zich sterk gemaakt behoud van allerlei fraaie overblijfselen van vroeger tijden. Lange tijd was de Tadamasingel geen beste buurt. Maar net als steden in de Randstad kent Zutphen opkomende buurten, die na renovatie en restauratie in trek zijn. De buurt sloot met de gemeente een groenadoptie-overeenkomst en twee keer per jaar houden de bewoners zelf het stukje openbaar groen op orde." Margot is een lie&ebber van monumenten en stadhistorie en is vanaf de oprichting in 1994, actief in de werkgroep Bouwhistorie. Voorheen woonde ze met veel plezier in een groot bovenhuis aan de Barlheze, gebouwd in 1643, maar door gezondheidsproblemen viel het trappen lopen haar zwaar en keek ze uit naar een alternatief op de begane grond. "Ik ben dol op Zutphen," vertelt ze. "Ik ben weliswaar in Groenlo geboren, maar De huisjes uit dat jaar zijn allemaal gebouwd met een zadeldak evenwijdig aan de straat, waarbij het midden van elk rijtje is verbijzonderd door middel van een verhoging van de gevel en het naar voren springen van de gevellijn. De gevels zijn zorgvuldig gemetseld in kruisverband en nog voorzien van oude voegen, uitgevoerd in knipwerk. De vensters en deuren hebben aan de bovenzijde gemetselde segmentbogen. Om de gevel een extra accent te geven zijn ter hoogte van de onder- wissel- en bovendorpels van de vensters zogenaamde speklagen aangebracht met roodgekleurd voegwerk. Dit werd rond 1900 in Zutphen en omstreken vaker gedaan, ook bij burgermanswoningen en villa's. Eénmaal binnen bestaat de indeling uit een halletje met houten toiletruimte en een gedraaide trap. Alle huisjes hebben onder het halletje een kleine kelder met een gemetseld tongewelf, toegankelijk via een deur onder de trap. Het plafond in het halletje bestaat uit geschilderde, grenen balken die evenwijdig aan de voorgevel liggen en op de hoeken zijn afgeschuind met ertussen de geverfde vloerplanken in het zicht. Dit is een gangbare oplossing voor een dergelijke ruimte in die dagen. Oorspronkelijk kon men via een paneeldeur linksaf de voorkamer Aan de Tadamasingel hebben de blokken uit 1896 in de gevels segmentbogen en baksteenlagen ter hoogte van de onder-, boven-, en wisseldorpels van de vensters met rood gekleurde voegen.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 42