die er enkele jaren tinnen soldaatjes tentoonstelde bleek te zijn overleden en de gemeente gaf me, na het indienen van een plan, een gebruiksrecht. Monument "Het was wel schrikken toen ik binnenkwam," vertelt Mout. De vloer lag bezaaid met dode vogels, vooral duiven, en zwaluwen. Het was ook duidelijk een plek voor steenmarters en ratten. Mout liet zich niet afschrikken, ruimde op en herstelde het hoogst noodzakelijke. Daarna ging hij aan het werk. Veel verder kwam het niet met de toren, want als je iets wil met een monument betekent dat een lange weg langs ambtenaren en veel papierwerk. Het zat hem niet mee, want toen hij eindelijk in 2006 zijn bouwplan goedgekeurd zag, was hij zijn sponsoren weer kwijt. Bij het bouwen van het nieuwe Kruittorencomplex zou de aannemer de Kruittoren op het riool aansluiten, maar helaas werd dat vergeten. Nu ligt er een toezegging dat de aansluiting er wel gaat komen, zodat Mout zijn leerlingen en bezoekers van dat probleem kan verlossen. Hoe oncomfortabel ook, de toren heeft nog wel de sfeer van weleer, toen graaf Reinald rond 1300 de nieuwe stad (Nieuwstad) voorzag van een stadsmuur met zeven halfronde waltorens en twee vierkante hoektorens ter verdediging van de stad. Een van de twee is de Kruittoren. Hier hebben nogal wat soldaten gelegen, met de dood in de ogen, in de machtstrijd met Karei V en later in de bloedige strijd tegen de Spanjaarden. De beelden van leerling Merle In de toren klim je via een lange houten trap naar een eerste verdieping met een fraaie rond koepelplafond, waar ook concerten zijn gehouden. De akoestiek is prachtig. Een zeer ongelijke stenen trap voert naar Mouts opslagruimte. Overal ligt hout en er zijn werkbanken met gereedschap. Een mooi beeld van de toren als atelier in bedrijf, krijg je op de site van Merle Bouwmeester, een van de leerlingen van Mout, die een nationale bekendheid werd. Ze maakte grote beelden voor de kinderafdeling van Gelre ziekenhuizen en de rechtbank in Zutphen. De KRO maakte een documentaire over de 15-jarige, die op Merles site te zien is (www. Merlebouwmeester.nl/video) De veelzijdige Marco Mout is een ambassadeur voor de stad. Hij stelt zijn toren buiten het winterseizoen graag open voor bezoekers. Als de vlag bij de ingang hangt is dat een teken dat men welkom is. Agnes van Brussel Foto's: Berthil van den Brink

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 41