Literatuur Soldaat of officier? Rijk versierde vuurwapens zijn het toonbeeld van status of vormen een gift van een hooggeplaatst persoon. Met een persoonlijk versierd wapen kun je jezelf van een ander onderscheiden en het werkt als een eigendomsmerk. Ook kan de versiering iets vertellen over de eigenaar van het wapen (Ritchie 1975). Handvuurwapens zijn echter niet alleen gebruikt ter vertoning en voor de jacht door de adel, maar werd ook gebruikt ter verdediging en het uitschakelen van de vijand. Tijdens de Tachtigjarige Oorlog was de musket een veelgebruikt wapen door soldaten van zowel Spaanse en Staatse zijde. Het wapenbeslag uit de Lange Hofstraat 7 Onder de keldervloer van het pand in Lange Hofstraat 7 zijn vier fragmenten van wapenbeslag aangetroffen. De fragmenten zijn goed te dateren, ten tijde van de inkwartiering van de soldaten, tussen ca. 1580 en 1608. In periode 1583 tot 1591 was er sprake van Spaanse inkwartiering. In 1591 vertrok de Spaanse bezetting toen Maurits de stad innam. Daarna volgde de inkwartiering van Staatse troepen. Het is waarschijnlijk dat de resten eerder uit de vroege periode dateren omdat het pand 1608 al (geruime tijd?) onbewoonbaar was. 3 Het eerste is een vrijwel compleet langwerpig plaatje van bot dat aan de zijkant van het wapen bevestigd was. De lengte bedraagt circa 104 mm. Dit plaatje heeft, in tegenstelling tot het plaatje uit Amsterdam, geen gat voor de bevestiging aan de musketlade, maar was waarschijnlijk met lijm bevestigd. De versiering van lijnen en krullen was ingesneden in het bot. Er zijn geen sporen van kleurstof (meer) aanwezig. Van een tweede plaatje is slechts een klein fragment aanwezig, maar de ingegraveerde versiering van lijnen is nog zichtbaar op het kleine fragment. Wapenbeslag van de Lange Hofstraat 7. Collectie: cluster Archeologie, gemeente Zutphen. Foto: Marloes Rijkelijkhuizen. De twee andere beslagplaten uit het huis aan de Lange Hofstraat zijn geen platte beslagplaten, maar van het type dat gevonden is in Venlo. Beide zijn halfronde beslagplaten gemaakt uit de middenvoetsbeenderen van een rund. Eén beslagplaat is compleet aanwezig en heeft rechte zijkanten. De buitenzijde is hoekig afgewerkt in vijf vlakken en heeft een ingegraveerde versiering. De lengte is circa 39 mm. Dit beslagstuk was aan de voorzijde van de lade bevestigd. Een wapen met rijk beslag lijkt niet weggelegd voor de gewone soldaat. Ook droeg niet elke soldaat een musket. De vondst van het wapenbeslag duidt erop dat ook handvuurwapens die in oorlog gebruikt zijn, versierd waren. Wapens met enkele beslagplaatjes waren goedkoper dan wapens met uitgebreid inlegwerk, omdat dit minder arbeidsintensief was. De delen van bot aan de voorzijde van de musket waren bovendien niet alleen decoratief, maar ook functioneel. De versiering op het wapenbeslag uit de Lange Hofstraat 7 is niet zeer specifiek en er is nog onvoldoende onderzoek gedaan naar dergelijk wapenbeslag om hier meer uitspraken over te doen. De vier stukken wapenbeslag gevonden in de Lange Hofstraat 7 zijn mogelijk affiomstig van één musket. Het is niet te bepalen of het wapenbeslag van een musket van een soldaat uit de Republiek affiomstig was of van een Spaanse soldaat. Het is zeker dat de soldaat die een musket bezat geen lage positie had en misschien was de versierde musket van een officier die op deze manier zijn eigen wapen gemakkelijk herkende. Marloes Rijkelijkhuizen Foto musket linkerpagina: Rijksmuseum Amsterdam Voetnoten 1. Gegevens ontleend aan de archeologiedocumentatie en hethistorisch kadaster' (digitaal bestand van de Kentenissen en Vestenissen van de stad Zutphen waarin verkopen, hypotheken, erfenissen etc. zijn vastgelegd van ca. 1450 tot 1832). 2. Ongepubliceerd opgravingsverslag (1996). 3. Maurits was, toen hij de stad binnentrok in 1591, ontdaan door wat hij zag, omdat er zoveel huizen verwoest waren of onbewoonbaar waren geworden en dat slechts het armste deel van de bevolking was achtergebleven. Wapenbeslag van de Lange Hofstraat 7. Collectie: cluster Archeologie, gemeente Zutphen. Foto: Marloes Rijkelijkhuizen. Het tweede fragment is incompleet aangetroffen, maar het is duidelijk dat één zijde recht is en de andere zijde gebogen. De ingegraveerde versiering lijkt op een plantmotief. Aan een rand zijn aangebrachte krassen te zien, die waarschijnlijk dienden voor een betere hechting van de lijm. Dit beslagstuk was aan de voorzijde van de laadstokruimte bevestigd. De lengte is circa 43 mm. Omdat deze beide beslagstukken op verschillende plaatsen van het musket bevestigd waren, is het mogelijk dat deze beide beslagstukken affiomstig zijn van hetzelfde wapen. Wapenbeslag van de Lange Hofstraat 7. Collectie: cluster Archeologie, gemeente Zutphen. Foto: Marloes Rijkelijkhuizen. Ritchie, C.I.A., 1975, Bone and horn carving. A pictorial history. Londen/New Jersey. Rijkelijkhuizen, M.J., 2004, Dierlijke materialen in Amsterdam. Scriptie AAC-UvA. Rijkelijkhuizen, M.J., 2009, Voorwerpen van bot en ivoor. In: H.M. van der Velde, S. Ostkamp, H.A.P. Veldman S. Wyns (eds.), Venlo aan de Maas, van vicus tot stad. Sporen van een Romeinse nederzetting en stadsontwikkeling uit de Middeleeuwen en Nieuwe tijd in het plangebied Maasboulevard. ADC Archeoprojecten Rapport 1000/Monografie 7. Willemsen, M., 2007, Bloedmooi. Vuurwapens van Neerlands fabricaat uit de Gouden Eeuw.

Zutphense Pracht (vanaf 2012) | 2013 | | pagina 39